Північнокорейська криза: яку гру затіяли КНДР та Китай в розпал пандемії
Поки світ переживає третю хвилю пандемії коронавірусу, на Далекому Сході згущуються хмари
На початку квітня Японія в односторонньому порядку продовжила економічні санкції проти КНДР до 2023 року. У свою чергу, Північна Корея стала першою країною в світі, яка відмовилася брати участь в літніх Олімпійських іграх в Токіо в цьому році. Причиною похолодання у відносинах двох країн стали запуски північнокорейськими військовими балістичних ракет малої дальності 25 березня, що стало порушенням резолюції ООН.
Найближчий радник північнокорейського лідера Кім Чен Ина, віце-голова Центральної військової комісії при Трудової партії, маршал Рі Пен-Чхоль назвав запуски ракет правом на самооборону КНДР у відповідь на військову загрозу, яку представляють США і Південна Корея. "Коментарі" розбиралися в причинах нового витка кризи навколо ракетної і ядерної програми Північної Кореї та її можливі наслідки.
Як провокації КНДР впливають на світову економіку
Якщо КНДР відновить запуски балістичних ракет і ядерні випробування, то це призведе до негативних наслідків для світової економіки. У 2017 році обвали на фондових ринках спровокували запуски 17 балістичних ракет, випробування водневої бомби, жорстку риторику з вуст Кім Чен Ина і президента США Дональда Трампа. Запуск північнокорейської ракети в серпні 2017 року, яка пролетіла над територією Японії, спричинив за собою зниження ф'ючерсів індексів S & P 500 на 0,1%, Topix на 0,7%, Kospi на 1,6%, S & P / ASX 200 на 0,7 %, Hang Seng на 0,4%, Stoxx Europe 600 на 1,7%, DAX на 1,4%.
Випробування Пхеньяном термоядерного заряду в вересні того ж року сприяло зміцненню ієни, швейцарського франка, подорожчання золота, але обрушило ф'ючерси індексів Kospi на 1,2%, Dow Jones на 0,3%, Stoxx Europe 600 на 0,5%. Як пояснив фінансовий аналітик Крейг Ерлам, через занадто частих провокацій і гучних заяв політиків періоди зниження затягуються. Світова економіка і без того переживає не найкращі часи в умовах пандемії коронавируса. Новини про поширення інфекції в кінці 2019 - на початку 2020 років спричинили рекордні обвали на фондових ринках.
За даними Конференції ООН з торгівлі і розвитку (ЮНКТАД), внаслідок локаутів збитки світової економіки вже склали 10 трильйонів доларів. Виконавчий директор МВФ Крісталіна Георгієва вважає, що виходу з кризи заважає дефіцит вакцин, тривале зростання безробіття і бідності в світі.
На докризовий рівень економічного розвитку зумів повернутися Китай, а відновлення економіки Євросоюзу затягнеться до середини 2022 року. Зростання боргового навантаження США через збільшення адміністрацією президента Джо Байдена держвидатків для виведення економіки з кризи буде сприяти збільшенню прийнятного рівня заборгованості в інших країнах, глибше вганяючи їх в кредитну кабалу. Найбільш уразливими виявилися країни, що розвиваються через брак коштів і міжнародної фінансової допомоги. Однак у Кім Чен Ина є свої мотиви підлити масла в вогонь світової кризи.
Навіщо КНДР пускає ракети
Кім Чен Ин провокує напруженість, щоб створити привід для відновлення переговорів з адміністрацією Байдена про денуклеаризації і скасування санкцій. З моменту останнього саміту лідерів США та Північної Кореї в Ханої в лютому 2019 роки ніяких зрушень в цьому питанні не було. Екс-президент Дональд Трамп відмовився від пропозиції Кім Чен Ина скасувати санкції в обмін на закриття північнокорейською владою ядерного науково-дослідного центру в Йонбені. У свою чергу північнокорейський лідер відхилив зустрічну пропозицію Трампа ліквідувати всі ядерні заряди і ракети в обмін на скасування обмежувальних заходів.
Після початку пандемії коронавируса і виборчої кампанії в США питання врегулювання північнокорейської кризи відклали в довгий ящик. Останній раз КНДР пускала ракети на початку березня 2020 року, але до активізації переговорного процесу це не привело. Наступні провокації стали вимушеним заходом, щоб привернути увагу міжнародної спільноти до Північної Кореї, якої через санкції складніше, ніж іншим країнам, справлятися з негативними економічними наслідками.
За даними експерта неурядової організації Human Rights Watch Ліни Юн, в 2020 році через жорсткого локауту, закриття кордонів торгівля КНДР з Китаєм скоротилася на 80%. В Країну ранкової свіжості практично припинилися поставки продуктів харчування, ліків, утворився дефіцит товарів першої необхідності, а люди почали вмирати від голоду.
Піднебесна - це найбільший торгово-економічний партнер Північної Кореї. Північнокорейська влада озвучували абсурдні теорії про те, що коронавірус може передаватися мало не від птахів і тварин, що мігрують з Китаю. Стан справ в Північній Кореї погіршили повені в червні-вересні 2020 року, які знищили посіви і завдали шкоди транспортній інфраструктурі.
Причому тут Китай
Зростання напруженості навколо Корейського півострова відповідає інтересам Китаю. Напередодні запуску балістичних ракет Кім Чен Ин і голова КНР Сі Цзіньпін обмінялися заявами про важливість зміцнення китайсько-північнокорейського альянсу. Складається враження, що Кім Чен Ин взяв на себе роль громовідводу, щоб відвернути США, Південну Корею, Японію та ЄС від політики тиску на Китай. Держсекретар Ентоні Блінкен і міністр оборони Ллойд Остін обговорювали політику стримування Китаю з чиновниками в Південній Кореї і Японії в березні. Тоді ж США, ЄС, Великобританія і Канада ввели санкції проти кількох китайських чиновників за порушення прав уйгурів.
Північнокорейська проблема - це один з тих міжнародних питань, за яким США консультуються і взаємодіють з Китаєм і Росією. Наприклад, в 2017 році Дональд Трамп розраховував на сприяння Сі Цзіньпіна у врегулюванні північнокорейської кризи і запросив його на обід в свій особняк Мар-а-Лаго у Флориді.
Китайський лідер виступає за надання КНДР гарантій у сфері безпеки з боку США в обмін на денуклеаризацію. У Пекіні не зацікавлені в зміні комуністичного режиму в Північній Кореї, оскільки сприймають її як буферна зона, яка відокремлює КНР від американських військових баз в Південній Кореї і Японії. Кім Чен Ин "набиває ціну" китайським властям. Розрахунок на те, що адміністрація Байдена пом'якшить свою позицію по відношенню до Китаю заради співпраці у врегулюванні північнокорейської кризи.
політичні наслідки
Північна Корея - не найголовніший зовнішньополітичний пріоритет Байдена. Зараз його команда зосередила увагу на формуванні системи альянсів з країнами Азіатсько-Тихоокеанського регіону заради стримування Китаю і намагається переконати Іран повернутися до виконання умов ядерної угоди. Проте, такі американські регіональні партнери як Японія і Південна Корея сприймають ракетні випробування КНДР як потенційну загрозу для своєї безпеки. Не дивно, чому Японія так гостро відреагувала на недавні ракетні випробування і продовжила санкції проти КНДР. Вашингтон не зможе залишити північнокорейський питання без уваги, оскільки виступає гарантом безпеки Сеула і Токіо.
В середині квітня відбудеться зустріч прем'єр-міністра Японії Есіхіде суги і президента США Джо Байдена, на якій вони обговорять питання регіональної безпеки, в тому числі Північну Корею. Байден займає жорстку позицію щодо Північної Кореї. На думку американського президента, Країну ранкової свіжості чекає співрозмірний відповідь, якщо вона піде по шляху ескалації, і він готовий до переговорів в залежності від результатів денуклеаризації. Чинна влада в США спробує схилити Кім Чен Ина відмовитися від ядерної зброї і засобів доставки різними способами.
США можуть створити такі умови, при яких Кім Чен Ину буде вигідніше відмовитися від ядерної зброї і ракет в короткостроковій перспективі, ніж використовувати їх як засіб стримування Вашингтона, Сеула і Токіо для гарантій недоторканності свого режиму. На думку аналітика інституту Брукінгса Еванса Рівера, потрібно розхитати основи економіки КНДР, посилити її міжнародну ізоляцію, використовуючи існуючу кризу.
Експерт впевнений, що необхідно переконати Кім Чен Ина в тому, що якщо він не змінить свою політику, то його режим впаде. Рівер виступає за посилення міжнародних санкцій, закриття дипломатичних і консульських установ КНДР, замішаних в незаконній діяльності. Аналітик вважає, що США, Японії і Південної Кореї потрібно частіше проводити військові навчання, вводити обмежувальні заходи відносно китайських фірм, які працюють з північнокорейськими контрагентами в обхід режиму санкції.
Однак колишній спецрадник Держдепартаменту США з питань нерозповсюдження та контролю над озброєннями Роберт Ейнхорна пропонує дотримуватися іншої тактики переконання: поступово пом'якшувати санкції у міру закриття Північною Кореєю ядерних об'єктів. Ця країна звикла існувати в умовах міжнародної ізоляції, тому посилення санкцій може не спрацювати.
Аналітик Стефен Сільвер вважає, що пандемія коронавируса і санкції не завадили Північної Кореї вдосконалити свої ядерні озброєння. За його інформацією, потужності ядерного науково-дослідного центру в Йонбені дозволяють виробляти до 60 кілограмів збагаченого плутонію і в розпорядженні КНДР вже є ядерні заряди, які можна встановити на балістичні ракети середньої і малої дальності. До слова, кілограм плутонію може спровокувати вибух потужністю в 21 тисячу тонн в тротиловому еквіваленті. Наприклад, вибух атомної бомби, скинутої американськими військовими на японське місто Хіросіма в серпні 1945 року, мав потужність в 15 тисяч тонн.
Незважаючи на те, що КНДР, США, Південна Корея і Японія "грають м'язами" і регулярно проводять військові навчання, сценарій Другий Корейської війни малоймовірний в нинішніх умовах. Це можливо лише в тому випадку, якщо Північна Корея нанесе ракетні удари по Південній Кореї і Японії або якщо США приймуть рішення знищити ядерні об'єкти на її території. Однак в силовому варіанті вирішення проблеми в такому випадку немає ніякого сенсу. Кім Чен Ин хоче домогтися послаблення санкцій і гарантій недоторканності свого режиму, а не створити привід для американської інтервенції. У Білому Домі готові застосовувати військову силу в крайньому випадку, якщо є загроза для безпеки США і їх союзників. Держсекретар Ентоні Блінкен вважає, що закордонні військові операції не виправдали себе як засіб поширення демократії.
У будь-якому випадку північнокорейський криза - це головний біль Джо Байдена, яка буде відволікати його від більш пріоритетного китайського напрямку. Не дарма в березні цього року сестра Кім Чен Ина, заступник директора відділу пропаганди і агітації Центрального комітету Трудової партії Кім Е Чжон заявила, що якщо в Білому Домі хочуть спати спокійно в найближчі 4 роки, то варто утриматися від скандалів. Такою була її реакція на військові навчання США і Південної Кореї, які необхідні для демонстрації сили Китаю.
Нагадаємо, міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф і глава МЗС Китаю Ван Йі підписали в Тегерані угоду "Про політичному, стратегічному та економічному співробітництві". Що це означає в геополітичному сенсі, а також як може (і чи може) перешкодити цьому союзу США - "Коментарі" розбиралися разом з експертами .