Криза в Шрі-Ланці та війна в Україні: як це пов'язано

Чому в Шрі-Ланці почалися протести

Політична криза в Шрі-Ланці та відставка чинної влади після протестів 9 липня може бути пов'язаною з війною в Україні та блокадою росією експорту українського зерна. Про це пише Радіо Свобода з посиланням на іноземні ЗМІ.

Днями держсекретар США Ентоні Блінкен зробив заяву щодо блокади агресором українського експорту зерна. На його думку, це могло бути однією з причин протестів на Шрі-Ланці. Політик стурбований тим, що загроза голоду та ріст цін на продовольство можуть викликати політичні кризи, хаос та революції в інших країнах світу.

"Те, що ми бачимо в усьому світі, — це зростання продовольчої безпеки, яка значно посилилася російською агресією проти України", — сказав Блінкен в коментарі.

Через війну в Україні в Таїланді зросли ціни на добрива, що може спричинити неврожай в 2023 році та загрозу голоду в країні.

Нардеп Ярослав Железняк розтлумачив, що означає ситуація в Шрі-Ланці та чому відбуваються протести. Політичній кризі передувала економічна через дефіцит бюджету, зростання зовнішнього боргу, корупцію, заборону хімічних добрив. Останнє призвело до зниження врожаю на 30%, імпорт рису, що спричинило ріст цін на продукти.

Погіршилася ситуація з доходами з туризму через ряд терактів та карантин. Якщо раніше країну відвідувало 2,9 млн туристів, то зараз 170 тисяч, а туризм давав доходи в розмірі 13-20% від ВВП. Влада почала будівництво інфраструктурних об'єктів за кредитні кошти від КНР. Будівництво не стало каталізатором економіки, як очікувалося.

В країні відбувся дефолт, економісти фіксують найбільшу економічну кризу за останні 70 років.

"У результаті, популізм із податками, спроба стимулювати екологічне виробництво методом заборони добрив, небажання скорочувати соціальні витрати та бездумні забудови завели державу в боргову яму. Ну і дефолт. Найбільша економічна криза в країні за 70 років, дефіцит бензину, віялові відключення, гіперінфляція, протести та спалення будинків сім'ї президента…", - підкреслив політик.

Як писав портал, Україна розраховує зібрати не менше 50 млн. тонн зерна у 2022 році. Це значно менше 85 млн тонн, вироблених у попередньому році, але – вище за очікування, враховуючи війну. Про це заявив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.