Такого ви точно не очікували: саме ці професії радять здобувати китайським дітям

Влада Китаю бореться із молодіжним безробіттям, тому склала список професій, які завжди буть потрібні

Щоліта мільйони молодих китайців закінчують університети, але все частіше стикаються з труднощами у пошуку гідної роботи. Багато хто змушений працювати кур’єрами, стрімерами або навіть ставати "професійними дітьми" – повертаючись додому до батьків, які платять їм за хатні справи. Водночас у країні відчувається нестача кваліфікованих кадрів у таких сферах, як виробництво, IT та медицина, через що десятки мільйонів вакансій залишаються незаповненими.

"Рутинні виробничі процеси можна автоматизувати, але бракує фахівців, здатних програмувати або працювати з верстатами", – зазначає Дан Ван, директор Eurasia Group у Китаї.

Саме через цю проблему влада, включно з президентом Сі Цзіньпіном, закликає молодь обирати не університети, а професійно-технічні училища. Там за три роки можна здобути спеціальність техніка, інженера-робототехніка, медсестри та багато інших.

Відзначається, що для Китаю це питання стратегічне: з одного боку, необхідно забезпечити безперебійне функціонування промисловості, а з іншого – вирішити проблему молодіжного безробіття, що вже сягає 16%. За даними порталу Zhaopin Ltd, до квітня 2024 року лише 45% випускників університетів отримали пропозиції роботи. У той же час серед випускників профтехучилищ, які часто співпрацюють із компаніями, цей показник становив 57%.

Ще у дев’ятому класі китайські школярі складають іспит, який визначає їхній подальший шлях – академічний чи професійний. Університетська освіта спрямована на складний вступний іспит гаокао, тоді як професійний трек передбачає практичне навчання та можливість подальшого вступу до коледжів. У 2021 році влада оголосила про рівні можливості для випускників обох систем, але на практиці диплом бакалавра все ще залишається обов’язковим для престижних посад.

Проте переконати китайських батьків у перевагах профтехосвіти непросто. Протягом століть освіта була шляхом до чиновницької кар’єри, і зараз більшість підлітків витрачає шкільні роки на підготовку до гаокао. Крім того, випускники університетів заробляють значно більше: через три роки після закінчення навчання їхня середня зарплата становить 10 168 юанів, що на третину вище, ніж у випускників профтехучилищ.

Нагадаємо, портал "Коментарі" розповідав, чому в одному з китайських міст розпочався бебі-бум.