ЄС болюче вдарить по українській економіці у критичний момент

Після завершення терміну дії спецзаходів у червні почнуть застосовуватися нові перехідні механізми

Європейський Союз готується істотно підвищити мита на українські товари, що імпортуються до країн блоку. Це рішення може завдати серйозного удару по українській економіці в один із найкритичніших моментів протистояння російській агресії, пише Financial Times з посиланням на джерела серед дипломатів.

Рішення про скасування режиму безмитного ввезення, який діяв для більшості українських товарів після початку повномасштабної війни, було ухвалено під тиском Польщі. Варшава наполягала на захисті інтересів фермерів ЄС, які втратили конкурентні переваги через наплив дешевої української продукції.

Хоча Україна вже має чинну угоду про вільну торгівлю з ЄС, у 2022 році, після вторгнення РФ, Євросоюз додатково призупинив дію мит для підтримки Києва. Але ці надзвичайні заходи завершують дію 6 червня. На заміну їм запровадять так звані "перехідні механізми", поки тривають нові переговори про довгострокову торговельну угоду.

Однак, за словами дипломатів, ці нові заходи суттєво зменшать безмитні квоти на ключові українські аграрні товари. Йдеться, зокрема, про кукурудзу, цукор, м’ясо птиці та мед — критично важливі експортні статті для України.

Представник Єврокомісії підтвердив, що розглядається запровадження тимчасових обмежень у разі, якщо нову угоду не буде укладено до 6 червня.

Голова торгового комітету Європарламенту Бернд Ланге назвав рішення “надзвичайно негативним сигналом для України” і наголосив, що пошук компромісу може затягнутися щонайменше до жовтня.

За підрахунками уряду України, повернення до довоєнного митного режиму обійдеться економіці країни у втрату до 3,5 мільярдів євро на рік.

За даними дипломатичних джерел, перехідний план передбачає поділ річних безмитних квот на 12 місячних обмежень, що дозволить суттєво зменшити обсяг імпорту на час перемовин. Наприклад, квота на кукурудзу скоротиться з 4,7 млн тонн до 650 тис. тонн на рік, на м’ясо птиці — з 57 110 до 40 000 тонн, а на цукор — з 109 000 до 40 700 тонн.

Нагадаємо, портал "Коментарі" писав, що безперервне введення мит з боку США завдасть великої шкоди країнам, що розвиваються, внаслідок чого може навіть виникнути гуманітарна криза.