Рубрики
МЕНЮ
Клименко Елена
У понеділок американський президент Дональд Трамп оголосив про масштабну ініціативу з постачання озброєнь Україні, яка фінансуватиметься союзниками по НАТО. Крім того, він пригрозив Москві новими економічними санкціями. Як повідомляє The Wall Street Journal, цей крок став результатом наполегливих зусиль європейських лідерів, які вели багатоетапну дипломатичну кампанію, щоб переконати Трампа підтримати Київ і посилити тиск на Кремль.
Фото: з відкритих джерел
Лідери країн Європи — зокрема Німеччини, Великобританії, Франції та Фінляндії — протягом кількох місяців активно працювали як через офіційні, так і через неформальні канали комунікації з оточенням Трампа. Особливу роль у цьому процесі відіграв канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, який не лише особисто зустрівся з Трампом у червні, а й підтримував з ним постійний контакт — за словами джерел, вони спілкувалися майже щотижня.
Президент Фінляндії Александр Стубб встановив контакт із Трампом під час гольф-турніру у Флориді, а генсек НАТО Марк Рютте надсилав текстові повідомлення підтримки щодо зусиль США у забезпеченні миру між Ізраїлем і Іраном. Тим часом європейські дипломати активно будували стосунки з представниками американської адміністрації, які були більш прихильні до України.
Один із ключових епізодів — розмова Трампа й Мерца 3 липня після зупинки постачання зброї в Україну. Трамп, вочевидь, не був поінформований про рішення Пентагону, тож після уточнень і перегляду позиції Міністерство оборони США повернулося до підтримки. Згодом, 11 липня, після обстрілів українських міст, Трамп знову зв’язався з Мерцом і, як зазначають джерела, погодився на пропозицію Німеччини фінансувати нові поставки озброєння.
За підсумками перемовин, Німеччина передасть Україні дві системи Patriot зі своїх запасів і замовить нові в США. До ініціативи також приєднаються Норвегія, Канада, Данія та Фінляндія.
Як вже писав портал "Коментарі", відомий російський публіцист і колишній журналіст Олександр Невзоров прокоментував останні заяви президента США Дональда Трампа, які вже встигли викликати чимало запитань і тривог як серед союзників України, так і в аналітичному середовищі.