Країни Балтії оголосили про кінець пережитку СРСР: росіяни в Калінінграді під загрозою

Країни Балтії зроблять з Калінінграда "енергетичний острів" без без зовнішніх зв'язків.

У найближчі вихідні Литва, Латвія та Естонія зроблять історичний крок — відключаться від пострадянської електромережі та синхронізують свої системи з мережею континентальної Європи. Операція стала результатом майже 20 років підготовки, загальна вартість якої склала приблизно 1,6 мільярда євро, в основному профінансованих фондами Європейського Союзу.

Робота з відходу від підконтрольної Росії системи IPS/UPS була розпочата в 2007 році. В наступні роки було розпочато будівництво підводних кабелів Литва-Швеція та Естонія-Фінляндія, а також надземної лінії LitPol Link, що з’єднує польський Елк з литовським Алітусом.

Після завершення першого етапу, який коштував близько 400 мільйонів євро, почалася реалізація другого. Найбільші суми були виділені Польщі та Литві – 521 млн євро та 462 млн євро відповідно, тоді як витрати Латвії та Естонії склали 242 млн євро. У рамках модернізації електромережі країни Балтії побудували три лінії електропередачі між Естонією та Латвією та три нові лінії в Литві.

Початок відключення від пострадянської електромережі запланований на 8 лютого, коли енергосистеми Литви, Латвії та Естонії перейдуть у режим ізольованого "енергетичного острова". У перші 24 години ці країни самостійно балансуватимуть і контролюватимуть робочу частоту своїх мереж, що вже було перевірено раніше. 9 лютого, після завершення ізольованого режиму системи будуть повністю синхронізовані з Континентально-європейською мережею (CESA) через LitPol Link.

Хоча синхронізація потребувала величезних інвестицій, литовські експерти не очікують істотних змін цін на електроенергію. Торгівлю енергоносіями з Росією призупинили у 2022 році, а з Білоруссю – вже у 2020 році, тому цей процес суттєво не вплине на ціни. Крім того, країни очікують збільшити власне виробництво, щоб здешевити електроенергію для своїх споживачів.

Через відключення країн Балтії, російський ексклав Калінінград, може залишитися без електроенергії, адже муситиме самостійно забезпечувати себе світлом. Калінінградська область має достатньо станцій, щоб забезпечувати росіян електроенергією, однак у такому стані регіон стане електромережею без зовнішніх зв'язків - "енергетичним островом". Це ускладнює експлуатаційні моменти, адже росіяни не зможуть при коливанні попиту та постачанні електроенергії розраховувати на транскордонні потоки.

Раніше портал "Коментарі" повідомляв, що імпорт електроенергії за минулий рік обійшовся Україні дорожче за будівництво двох реакторів на АЕС.

Також "Коментарі" писали, чи підвищать ціни на електроенергію. Міністр енергетики дав остаточну відповідь.