Молдова може обігнати Україну на шляху до ЄС: названа несподівана причина
Позиція Угорщини залишається єдиною перепоною на шляху євроінтеграції Києва
Євросоюз може розділити шляхи України й Молдови на шляху до членства через позицію Угорщини, яка блокує переговори з Києвом. Про це заявила єврокомісарка з питань розширення Марта Кос в інтерв’ю Europa Libera Moldova.
За її словами, у Брюсселі вже ведуться дискусії щодо можливості окремого відкриття переговорних розділів із Молдовою, оскільки жодна з країн-членів ЄС не виступає проти переговорів із Кишиневом, на відміну від ситуації з Україною. Головною перешкодою залишається Будапешт.
Україна та Молдова йшли у процесі євроінтеграції пліч-о-пліч, одночасно подавши заявки на вступ у 2022 році — на тлі повномасштабної агресії РФ. Проте наразі угорський уряд чинить спротив відкриттю переговорів із Києвом, висуваючи претензії щодо прав угорської нацменшини в Закарпатті.
Рішення щодо розширення в ЄС ухвалюються лише консенсусом, тому позиція Угорщини фактично дає їй право вето, яке здатне на невизначений час загальмувати український вступ до блоку.
Хоча у 2023 році всі 27 держав ЄС підтримали початок переговорів з обома кандидатами, жоден з розділів переговорів досі не відкрито. Раніше прем’єр Угорщини Віктор Орбан прямо пов’язував свою підтримку рішень ЄС щодо України з енергетичними вигодами. Зокрема, він вимагав відновлення транзиту газу через Україну як умову для збереження санкцій проти Росії. Також Угорщина не підтримує жодних військових ініціатив на підтримку України, послідовно уникаючи участі в таких місіях.
У МЗС України заявили, що наявні розбіжності з Угорщиною не можуть бути підставою для блокування євроінтеграційного курсу Києва, а офіційний Будапешт не має морального чи політичного права гальмувати цей процес.
Портал "Коментарі" писав, що Міністерство закордонних справ Молдови викликало голову російської дипломатичної місії в Кишиневі, щоб висловити протест через порушення повітряного простору країни російськими безпілотниками.