Молдова назвала Росію основною загрозою у новій стратегії національної оборони

Основним ризиком для безпеки Молдови вважається "можливе розширення" російських військових дій.

Парламент Молдови ухвалив нову Стратегію національної оборони, яка розрахована на наступне десятиріччя, враховуючи агресивну політику Росії, її гібридні операції та військову агресію проти України. Про це повідомляє Radio Europa Liberă Moldova.

Міністр оборони Молдови Анатолій Носатий, презентуючи документ, зазначив, що стратегія має на меті забезпечення суверенітету, незалежності, єдності та територіальної цілісності країни.

Основним ризиком для безпеки Молдови вважається "можливе розширення" російських військових дій, зокрема на Одещині, що може призвести до створення сухопутного коридору до молдовських кордонів. Це, у свою чергу, стане підставою для прямої агресії проти Молдови.

Також серед загроз безпеці країни — гібридні операції, які Росія здійснює через своїх агентів або місцевих колабораціоністів. Окремо в документі згадуються незаконно розташовані на молдовській території російські війська та збройні формування, підконтрольні Тирасполю. Водночас як зазначається в Стратегії, повне вирішення придністровської проблеми в найближчі роки малоймовірне, і Молдова прагне знайти мирний шлях до її розв'язання.

На глобальному рівні Стратегія вказує, що основні міжнародні гравці беруть участь у протистоянні, що змінює глобальний баланс сил, тому Молдова повинна визначити своє стратегічне позиціонування. У цьому контексті НАТО розглядається як головна стабілізуюча сила для забезпечення безпеки та стабільності в регіоні.

У документі підкреслюється важливість отримання Молдовою статусу країни-кандидата на вступ до Європейського Союзу та активна співпраця з європейськими державами у сфері оборони. Молдова також визнає важливість зміцнення відносин з НАТО як передумову забезпечення безпеки та стійкості.

У контексті Румунії, яка є членом як ЄС, так і НАТО, Стратегія вказує на важливість розвитку співпраці з цією країною у сфері оборони, а також наголошує на життєвій необхідності інтенсивного діалогу з Україною.

Документ передбачає поступове збільшення фінансування національної оборони до 1% ВВП до 2030 року, починаючи з нинішнього рівня в 0,55%. Це значно нижче за середній показник для країн-членів НАТО, де мета — 2% ВВП, хоча деякі експерти вважають, що майбутня адміністрація Дональда Трампа може вимагати збільшення цієї цифри до 5%.

Проєкт Стратегії національної оборони ухвалили депутати Молдови на останньому пленарному засіданні 2024 року, яке відбулося 26 грудня.

Портал "Коментарі" писав, що стало відомо, чому Молдова не може збивати російські ракети.