Експерти вважають, що чергова перемога проросійського Віктора Орбана в Угорщині може створити додаткові проблеми для України на зовнішньому фронті
Віктор Орбан виграв четвертий термін поспіль на посаді прем'єр-міністра Угорщини, завершивши кампанію, в якій домінувала його партія "Фідес" та досить суперечлива позиція щодо вторгнення Росії в Україну. Експерти проаналізували для видання "Коментарі" значення цих угорських політичних ігор для України.
Перемога Орбана додасть проблем у єдності ЄС щодо санкційної політики щодо РФ
Аналітик Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко нагадує, що Орбан та його "Фідес" фактично правлять Угорщиною 12 років.
"Його перемога на парламентських виборах була очікуваною, – зазначає експерт. – Кампанія значною мірою була направлена на соціальні складові, виплати, допомогу угорським пенсіонерам, соціально вразливим верствам населення. Їхніми інтересами він також пояснює свою проросійську орієнтацію. Хоча Орбан і підтримав європейські санкції проти РФ, він завжди висловлювався проти їхнього запровадження. Внутрішній аудиторії пояснюється це саме інтересами угорських громадян, у тому числі недопущенням економічних потрясінь у країні через енергозалежність від РФ".
Юлія Тищенко вважає, що перемога Орбана додасть проблем у єдності ЄС щодо санкційної політики щодо РФ, європейської інтеграції, допомоги співпраці України з НАТО.
"Водночас, – зазначає аналітик, – Угорщина прийняла майже мільйон українських біженців, а угорське суспільство висловлює солідарність Україні. І з цим Орбану також доведеться рахуватися. Кардинально після його перемоги в українсько-угорських відносинах нічого не зміниться, але позиція угорського керівництва і надалі створюватиме проблеми там, де це можливо, для співпраці України з ЄС у питаннях безпеки".
Від НАТО, де всі рішення ухвалюються консенсусом, тепер слід очікувати "глибоких занепокоєнь"
Кандидат політичних наук, політичний експерт Дмитро Гаврилюк називає перемогу Орбана та його партії на виборах – очікуваним політичним результатом. І негативним фактом для України.
"Адже проросійська політика Угорщини зберігатиметься, – пояснює експерт. – Тому на Закарпатті у безпекових та інших контекстах Україні треба посилювати присутність. Це важливо зробити, тому що Угорщина не відмовилася від територіальних претензій на окремі райони Закарпаття".
На думку Дмитра Гаврилюка, не варто виключати, що перемога Орбана була зрежисована.
"Все, що робить угорське керівництво (антиукраїнська риторика, загравання з Кремлем, блокування євроатлантичної інтеграції України та постачання нам озброєння), є доказом, що НАТО (членом якого є Угорщина) залишатиметься для України і далі політико-інституційним імпотентом. Відповідно, від Альянсу, де всі рішення приймаються консенсусом, слід очікувати "глибоких занепокоєнь". А ось від проукраїнської частини блоку (ті ж Польща, країни Балтії) – предметної допомоги у вигляді зброї, палива тощо", – прогнозує експерт.
Читайте також на порталі "Коментарі" - Росія ракетними ударами накриває південь - знову дісталося Одесі та Миколаєву.