У лютому Євросоюз планує ухвалити новий пакет санкцій проти Росії, - Welt розкрило деталі
Через складність доведення причетності окремих осіб до таких злочинів, введення санкцій за шпигунство на користь Росії або поширення дезінформації може бути відкладене.
Європейський Союз готується ухвалити 16-й пакет санкцій проти Росії, який буде представлений 24 лютого 2025 року — у третю річницю початку повномасштабної війни Росії проти України. За інформацією видання Welt, яке посилається на джерела в дипломатичних колах Брюсселя, цей пакет санкцій має стати не лише продовженням попередніх обмежень, а й чітким сигналом Москві про намір ЄС посилювати тиск на Кремль.
Очікується, що нові санкції будуть спрямовані на ті частини російської економіки, які досі не були охоплені або були недостатньо обмежені в рамках попередніх пакетів. Особливу увагу приділять сектору енергетики, високих технологій, оборонної промисловості та компаніям, які працюють у сферах, що критично важливі для забезпечення військових дій Росії.
Також важливим елементом цього пакету стануть санкції, спрямовані на конкретних осіб і організації, які не тільки активно підтримують російський режим, але й безпосередньо відповідальні за дії, які підривають територіальну цілісність України. Йдеться про пропагандистів, які працюють на користь Кремля, а також осіб, чиї дії пов'язані з фінансуванням і підтримкою агресії проти України. Окремо розглядатиметься питання санкцій щодо осіб, причетних до гібридних атак Росії, зокрема у сферах кібербезпеки та дезінформації.
Водночас як зазначають дипломати, через складність доведення причетності окремих осіб до таких злочинів, введення санкцій за шпигунство на користь Росії або поширення дезінформації може бути відкладене. У Брюсселі зазначили, що це питання потребує додаткових розслідувань, адже довести безпосередню відповідальність осіб за здійснення кібернападів чи маніпулювання інформацією часто буває вкрай складно.
Пакет санкцій також може включати обмеження щодо російських компаній, які займаються транспортуванням і торгівлею важливими ресурсами, такими як нафта, газ, металургійна продукція та інші товари, що використовуються для військових потреб. Крім того, ЄС розглядає введення санкцій проти тих, хто сприяє обхідним схемам, що дозволяють Росії обходити міжнародні обмеження, зокрема через використання посередників і тіньові операції.
Як відомо, ЄС регулярно переглядає ефективність введених санкцій, і в середині грудня 2023 року був ухвалений 15-й пакет санкцій, що включав обмеження для російського тіньового флоту, який активно використовувався для обходу нафтогазових санкцій. Крім того, в цьому пакеті санкцій було задіяно 84 фізичних і юридичних осіб, які відповідальні за підрив або загрозу територіальній цілісності України.
Зокрема, під обмеження потрапили 54 російських олігархи, чиновники та бізнесмени, а також 30 компаній, які активно фінансували російський уряд і його військові операції. Це частина стратегії ЄС, спрямованої на максимальний тиск на Кремль через заморожування активів і обмеження доступу до міжнародних ринків. В рамках цих санкцій ЄС намагається змусити російських олігархів, які підтримують режим Путіна, обмежити свою економічну діяльність і вивести свої капітали за межі країни.
Портал "Коментарі" раніше писав, що представники країн Європейського Союзу не змогли схвалити 15-й пакет санкцій проти Росії. Пакет включав продовження для Чеської Республіки імпорту російських нафтових продуктів, що надходять переважно через Словаччину.