З безпрецедентною швидкістю: ЄС продовжує фінансувати бюджет РФ попри санкції, - ЗМІ
Протягом перших 15 днів січня 2025 року країни Європейського Союзу імпортували 837,3 тисячі тонн скрапленого газу з Росії, що є рекордним показником.
Європа у 2025 році активно збільшує закупівлю російського газу, витрачаючи мільярди доларів, що можуть бути використані Кремлем для фінансування війни в Україні, повідомляє Politico.
Видання підкреслює, що це відбувається всього через кілька тижнів після завершення важливої транзитної угоди, яка вселяла надію на те, що Європа зможе зменшити свою залежність від Росії.
Згідно з даними аналітичної компанії Kpler, протягом перших 15 днів січня 2025 року країни Європейського Союзу імпортували 837,3 тисячі тонн скрапленого газу з Росії, що є рекордним показником порівняно з 760,1 тисячі тонн за такий самий період минулого року.
"Це викликає побоювання, що західні країни не роблять достатньо, щоб позбавити Росію фінансових ресурсів, адже війна Москви наближається до свого четвертого року", — йдеться в матеріалі.
Автори статті зазначають, що кілька країн, таких як Словаччина та Угорщина, сильно залежать від українського маршруту для постачання енергоресурсів і вимагали відновлення угоди, попереджаючи, що в разі її припинення їм доведеться закуповувати дорожчий СПГ. Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо, що підтримує Кремль, навіть пригрозив припинити постачання електроенергії в Україну та обмежити допомогу біженцям, якщо Київ не дозволить відновити транзит.
Це, однак, не завадило збільшеному попиту Європи на російський газ. Чарльз Костерус, старший аналітик компанії Kpler, пояснив це низкою чинників:
"З другої половини грудня температура знизилася, а вироблення вітрової енергії було на низькому рівні, що призвело до потреби в додаткових постачаннях газу", — пояснив він.
Костерус також зазначив, що майже 96% російського СПГ, що постачається до Європи, надходить із Ямальського заводу, розташованого в холодному Сибіру. За його словами, більшість цих обсягів — це довгострокові контракти, тож ЄС не купує додаткові вантажі на спотових ринках, а продовжує отримувати газ згідно з підписаними угодами.
Анна-Кайса Ітконен, представник Європейської комісії, у свою чергу, зазначила, що зусилля зі зменшення залежності від російського імпорту вугілля, нафти та газу вже суттєво ослабили контроль Росії над енергетичним ринком Європи.
"Однак, незважаючи на ці важливі досягнення, російський газ все ще постачається до ЄС, і імпорт газу з Росії зріс у 2024 році, включаючи СПГ, що викликає серйозні занепокоєння", — визнала вона.
"Коментарі" вже писали, що ціни на газ у Європі зросли в перший торговий день 2025 року на фоні зупинки транзиту газу з Росії через Україну, коли регіон готується до холодної погоди.