Євросоюз надав суттєву допомогу Путіну у веденні війни проти України: що сталося
За підрахунками експертів, у 2024 році ЄС витратив на імпорт російських енергоресурсів на 39% більше, ніж виділив для України.
Європейський Союз за рік витратив більше грошей на російську нафту та газ, ніж на фінансову допомогу Україні, повідомляє The Guardian.
За даними Центру досліджень енергетики та чистого повітря (Crea), у 2024 році, на третій рік війни, ЄС закупив російського палива на суму 21,9 мільярда євро, попри зусилля знизити залежність від російських енергоресурсів.
Водночас у Кільсьому інституті світової економіки наголосили, що ця сума на 6% більша за 18,7 мільярда євро, які ЄС виділив Україні на фінансову допомогу в тому ж році.
Дослідники оцінюють вартість російського палива, яке було експортовано по всьому світу, і зазначають, що у 2024 році ЄС витратив на імпорт російських енергоресурсів на 39% більше, ніж виділив для України. Варто зауважити, що сума допомоги не включає військові та гуманітарні внески.
Економіст Кільського інституту Крістоф Требеш, який не брав участі в аналізі, звернув увагу на значний розрив між кількістю допомоги, яку надають європейські донори Україні, і тим, що було мобілізовано для інших країн у попередніх війнах. Він зазначив, що європейські країни зараз витрачають в середньому менше 0,1% свого ВВП на рік.
"Багато країн були більш щедрими під час попередніх конфліктів. Наприклад, Німеччина надавала значно більше допомоги для звільнення Кувейту в 1990/91 роках, ніж для України за той самий період", – додав він.
У звіті також зазначено, що Росія отримала 242 мільярди євро від світового експорту викопних енергоносіїв за третій рік війни, і її доходи від цього експорту наближаються до трильйонної суми, оскільки країна адаптується до санкцій.
"Росія отримує до половини своїх податкових надходжень від нафтогазового сектору та використовує 'тіньовий флот' старих і незастрахованих танкерів, щоб обійти санкції. Згідно з Crea, ці невідомі кораблі відповідають за транспортування близько однієї третини доходів від експорту викопного палива", — йдеться в публікації.
Як вже писав портал "Коментарі", Управління боротьби з шахрайством Європейського союзу (OLAF) розпочало розслідування лазівки, що дозволяє низці країн, серед яких Туреччина, експортувати санкціоновану російську нафту в блок під іншою маркою.