Україна поставила НАТО жорстку вимогу щодо оборони: деталі
Генсек НАТО Марк Рютте припускає, що члени Альянсу невдовзі ухвалять новий оборонний стандарт у 5%
НАТО обговорює з країнами-членами нову цільову модель витрат на оборону — 5% від ВВП, повідомляє Bloomberg. Із цієї суми 3,5% планується спрямувати безпосередньо на військові потреби, тоді як 1,5% можуть піти на пов’язані з обороною напрямки.
За інформацією джерел агентства, Україна наполягає, щоб допомога їй також була включена в ці 1,5%, що дозволило б державам-членам зараховувати фінансову підтримку Києва як частину виконання оборонної мети. Це частково компенсує відсутність окремої обіцянки НАТО щодо 40 млрд євро допомоги, яка була актуальною минулого року.
Згідно з проєктом документу, до витрат у межах 1,5% також можуть увійти: фінансування захисту критичної інфраструктури, підтримка цивільних розвідувальних структур, просторові програми оборонного значення, а також боротьба з тероризмом, що активно лобіюється окремими країнами.
Розширене тлумачення оборонних витрат полегшить досягнення цільового показника, особливо для тих держав, які витрачають значні кошти на безпекові ініціативи за межами прямої військової сфери.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте цього тижня заявив, що очікує схвалення нової мети в 5% ВВП.
Переговори триватимуть 28 червня на засіданні Комітету з політики та планування Альянсу. Остаточна пропозиція може зазнати змін і стане основою для подальших консультацій.
Очікується, що до витрат буде також включено інфраструктурні проєкти, які сприяють військовій мобільності та зміцненню обороноздатності.
Портал "Коментарі" писав, що президент Чехії Петр Павел висловив скептицизм щодо можливості швидкого вступу України до НАТО. В інтерв’ю для видання Politico він відзначив, що, незважаючи на чітку проукраїнську позицію своєї країни, швидке запрошення України до Альянсу наразі малоймовірне.