Чому смерть молодої дівчини розпочала масштабні протести в Ірані

Махса Аміні загинула 16 вересня у СІЗО, після чого на Іран накотилась хвиля протестів.

Уже понад тиждень в Ірані тривають жорсткі протести, які почались з вбивства однієї дівчини. Американське видання NY Times вирішило з’ясувати причини, як смерть однієї дівчини змогла розпочати масштабні протестні акції по всій країні.

13 вересня, 22 річна Махса Аміні йшла вулицею Тегерана. До неї підійшов поліцейський патруль і забрав її в СІЗО. Це була поліція іранської моралі, яка слідкує за дотриманням іранськими громадянами суворих правил, які сталися після революції 1979 року. За стандартами поліції молода дівчина була одягнена неправильно, наприклад, у неї стирчало пасмо волосся з хустки. Після трьох днів перебування в СІЗО Махса Аміні загинула.

Її смерть стала каталізатором до масштабних протестів, які вже понад тиждень не припиняються в Ірані. Жінки зривають хустки зі своїх голів та спалюють їх на міських вогнищах, обрізають волосся та танцюють без головного убору перед іранськими силами порядку.

Також на протестах кричать фрази: "Смерть хустці! Скільки ми змушенні терпіти це приниження", а також "Смерть диктатору".

Попередні протести в Ірані влада жорстко придушувала та не давала їм змоги перерости у щось більше. Але смерть Махси Аміні дала поштовх до об’єднання багатих і бідних іранців, які вийшли на мітинги. Молодим іранцям просто нема чого втрачати.

Також протестні настрої озвучували іранські релігійні лідери, які вважають, що такі дії держави тільки шкодять релігії.

Раніше, хоч і існували релігійні закони, до їх виконання не було серйозних умов. Так, можна було інколи ходити без головного убору жінкам по вулицях, слухати західну музику та обійматись у громадських місцях. Президент Ірану Ібрагім Райсі вбачав у цьому падіння стандартів республіки. Тому наголосив, що закони, які вже існують мають суворо дотримуватись.

Окрім того, Іран постійно перебуває під санкціями США та інших країн і рівень життя громадян вкрай низький. Постійні реформи, які намагаються провести іранські лідери нічим не допомагають.

Смерть Махси Аміні призвела до початку мітингів в Ірані, а посилення репресій, слабка економіка та безперспективне майбутнє додали обертів протестному руху.

Раніше "Коментарі" повідомляли про іранські дрони, які створюють проблеми для українських воїнів.