Про що говорить загострення у Сирії: чи зможе тепер РФ продовжувати війну проти України

Свою карту в Сирії може розігрувати Туреччина, Росія ж зазнає репутаційного удару

Сирійські сили, що протистоять режиму диктатора Башара Асада, повністю взяли під контроль одне з найбільших міст країни Алеппо. Про це повідомляє Alarabiya News. Тим часом Кремль повідомляє, що надасть додаткову допомогу Асаду, щоб той зміг повернути контроль над ситуацією. Тим часом ГУР Міноборони повідомляє, що російські військові та дипломати терміново почали залишати столицю Сирії Дамаск через наступ повстанців. Про що говорять події у Сирії? Чи можуть вони позначитися на можливості Росії продовжувати війну в Україні? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Туреччина має три цілі

Експерт з міжнародної політики в Українському інституті майбутнього Ілія Куса зазначив, що сама по собі активізація бойових дій – це насамперед, і більшою мірою гра Туреччини.

"Я не бачу тут жодних інших слідів. Розморожування фронту було очікуваним у якомусь сенсі, оскільки неврегульованість конфлікту означає, що він рано чи пізно спалахнув би черговими бойовими діями", – вважає експерт.

Ілія Куса зазначає, що Туреччина переслідує три цілі. Перша – це розширення контролю лояльних Анкарі угруповань на півночі, щоб посилити їхні позиції і потім їх інтегрувати у повоєнну Сирію політично та військово за аналогією з "ДНР" та "ЛНР". Так як це Росія у нас намагалася зробити до 2022 року.

"Друга мета – це ліквідація курдського автономного анклаву чи анклаву на півночі, північному сході Сирії, що під шумок Туреччина зараз і робить, завдаючи ударів, у тому числі по позиціях сирійських курдів. Їм потрібна буферна зона до 30 км, яку колись показував Ердоган на своїх картах, і турки наразі отримали можливість реалізувати цей план. І третя мета Туреччини – це посилити свої переговорні позиції з Москвою та Вашингтоном, тим більше, перед приходом Трампа до влади. Це потрібно Анкарі для того, щоб потім позиціонувати себе як одного з ключових стейкхолдерів у післявоєнній Сирії, маючи під контролем значну частину Північної Сирії. Плюс, встигнувши створити паралельні протодержавні структури на північних територіях і, переозброївши лояльні їм угруповання, турки зможуть відігравати роль одного з ключових переговорників щодо долі Сирії в післявоєнний період. Це завжди було довгостроковими інтересами Туреччини, щоб зацементувати свій вплив у регіоні", – наголосив Ілія Куса.

На його думку, наступ бойовиків на Алеппо відкриває Туреччині можливості досягти своїх цілей.

"Я не думаю, що Туреччина має ключову мету – це повалення влади в Дамаску. Туреччині це ніколи не було цікаво. Тим більше, після того, як закінчилися активні бойові дії. Я схиляюся до того, що головна мета – посилити переговорні позиції через створення позиції сили. Тобто через силовий тиск, що турки зараз намагаються зробити. Таймінг обрано не випадково. Оскільки Іран і Росія, як два ключові союзники Башара Асада, зараз зайняті іншими речами. Тому було логічно це зробити саме зараз, коли нема кому допомагати сирійській армії, а їй самостійно досить складно захищатися", – прокоментувала Ілля Куса.

При цьому експерт не думає, що ситуація в Сирії фундаментально позначиться на ситуації в Україні, можливості Росії продовжувати війну.

"Здібності Росії продовжувати війну проти України збережуться, навіть, якщо представити найгірший сценарій для Москви – втрату контролю над Сирією та втрату ключових військових баз у Тартусі та інших містах. Це швидше порушить логістику росіян в Африці і дуже серйозно підірве їхні позиції щодо можливості проекціювання сили в Африці через Сирію, як логістичний хаб. Але на війні це не позначиться. Справді росіяни отримають серйозні репутаційні удари, у них зменшаться глобальні можливості впливати на Африку, на західні регіони та на Близький Схід, але при цьому всі військові можливості, які є в Росії по Україні, залишаться. Тому я не пов'язував би успіх бойовиків у Сирії із закінченням війни в Україні. Те, що відбувається в Сирії, може вплинути швидше на якісь глобальні процеси, які нас безпосередньо не стосуються", – підсумував співрозмовник порталу "Коментарі".

Ресурси росіян не безмежні

Кандидат політичних наук, політолог Олексій Якубін так прокоментував ситуацію:

"Події в Сирії створюють для Росії досить складну ситуацію, тому що, по суті, той момент, що був втрачений Алеппо і, за великим рахунком, захитався режим Асада – для Росії веде до питання, наскільки вона може підтримувати своїх союзників за межами пострадянського простору. Ситуація ставить великі питання, чи вона може це робити? І те, що відбувається в Сирії, дуже однозначно читається іншими країнами-союзниками Росії, в тому числі, що можливості Росії регіональні, але ніяк не глобальні".

За словами експерта, кейс Сирії для Росії є величезним викликом. Адже все разом – і військові бази в Сирії, які є у росіян у Середземноморському морі, та можливості впливати через Сирію на ситуацію на Близькому Сході допомагають впливати на ситуацію із ціною на нафту.

"А тут настав момент, коли здається, що режим Асада дуже захитався, почалися втрати території. Це ще раз свідчить, що вплив Росії обмежується межами пострадянського простору. Він вичерпується. Всі бачать, що Росія вже не має можливості глобально підтримувати на значних відстанях своїх союзників. Відповідно, нинішня ситуація змусить зробити певні висновки як союзників Росії, так і країни, які співпрацюють з Росією. Вони бачать, що санкційний тиск, втягнутість у російсько-українську війну серйозно послаблює ті можливості, які мала Росія", – зазначив Олексій Якубін.

Що стосується ситуації для України, то, на думку експерта, це може означати, що ресурси, які є в Росії, вичерпуються і Москві доведеться обирати, а це вже говорить про те, що частково в 2025 році з точки зору економічної, геополітичної кон'юнктури Росії можуть бути вигідні переговори.

"Це, незважаючи на те, що росіяни зараз намагаються вдавати, що готові досягати своїх цілей лише військовим шляхом. Насправді ситуація в Сирії показує, що у них ресурси не безмежні", – констатував політолог.

Читайте також на порталі "Коментарі" - російські війська тікають із ключових міст Сирії: деталі від ГУР.