В країні залишається складна ситуація з аеропортом в Кабулі
Ситуація в Афганістані, який покинули війська західної коаліції, в ракурсі України. Як відбувається позначитися на нашій країні? Які уроки має винести для себе Україна? Кандидат політичних наук, викладач Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка - Олександр Мішин - впевнений, що Афганістан виступає країною, доля якої історично тісно пов'язана з Україною ще з часів участі воїнів-інтернаціоналістів в місцевому конфлікті за часів радянського вторгнення.
"Іншими словами, є досить багато українців не з чуток знають про події в цій республіці Азії. Поточний етап конфлікту підноситься через призму ЗМІ деформовано, - упевнений експерт. - Спостерігається безліч оцінок, які відповідають дійсності. Це, мабуть, перший урок. Задуматися над тим, як в світі бачать конфлікт на Донбасі і ситуацію навколо російської окупації Криму".
Другим важливим моментом Олександр Мішин вважає власне переговори з терористичними організаціями.
"Прихід до влади талібів - це результат угоди адміністрації колишнього президента США Дональда Трампа з лідерами даного руху, - пояснює експерт. - Але "Талібан" навряд чи має намір дотримуватися всіх пунктів домовленостей. У підсумку - на обличчя поточні проблеми, а саме державний переворот і хаос. Для Києва є привід усвідомити. До чого можуть вести компроміси з терористами, наприклад, з "ДНР" і "ЛНР". Якщо говорити про прямі ризики, то зараз найбільший з них - це афганські біженці. Проблема має ряд аспектів: від їх нелегального проникнення, до прохань іноземних держав щодо тимчасового розміщення біженців, подібного тим прохань, що були отримані Угандою, Албанією або Косово і узгоджені їх урядами. Також аналіз матеріалів багатьох українських ЗМІ вказує, що Україні потрібна своя школа сходознавства для кращого розуміння процесів в країнах Сходу. Поки з цим є серйозні труднощі".
Заступник директора Агентства моделювання ситуацій, політтехнолог Олексій Голобуцький акцентує, що в Афганістані йшла і йде громадянська війна. А потім Україна, навіть з величезною кількістю проблем, не можна порівняти з Афганістаном.
"Тамтешні релігія, історія, ментальність, головна стаття експорту (героїн) - все незрівнянно. Хіба американці повинні були воювати за афганський уряд, коли ті самі здаються? Політичне керівництво США робило неправильні висновки. І щодо популярності і сили "Талібану", і за популярністю діючої влади. Чи не слухало розвідку, фахівців. І тут питання - на підставі чого в Білому домі приймають рішення по Україні? Якщо таке неправильне розуміння, тлумачення ситуації. Це важливе питання, відповідь на яку ми, можливо, дізнаємося після зустрічі Зеленського з Байденом в кінці серпня", - підкреслює експерт.
Олексій Голобуцький підкреслює, що Афганістан оточений з усіх боків якщо не ворогами, то точно не союзниками США.
"Україна ж - на рубежі ЄС, що є найбільшим союзником і торгово-економічним партнером США. Україна - проблема загальноєвропейської безпеки. Наша армія, наша влада не стоять на американських багнетах, як було в Афганістані. Ми лише мріємо, щоб у нас була хоч одна база американська, а не ряд їх, як було в Афгані, - пояснює Олексій Голобуцький. - Висновок - треба, щоб нашої зовнішньополітичною діяльністю займалися справжні дипломати. І щоб ми більш артикульовано займали позицію, що ми - головний бастіон на шляху російської експансії в Європу. А чи не кидатися з крайності в крайності, звинувачуючи в чомусь Європу або просячи у неї чогось ".
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський повідомив, що в Києві приземлився літак з евакуйованими з Афганістану. На борту знаходився 31 українець.