Висновки з протистояння на Близькому Сході – хто виявляється у виграші
Зараз головна інтрига - чи наважиться Ізраїль на проведення наземної операції в Секторі Газа
Загострення на Близькому Сході, спричинене терористичною атакою ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня, триває вже два тижні. Ізраїльській армії (ЦАХАЛ) вдалося за цей час очистити свою територію від нападників, завдати потужних ракетно-бомбових ударів по Сектору Газа (його контролює ХАМАС), обмінятися обстрілами з ліванською Хезболлою. Також Ізраїлю доводиться відбиватися від псевдомиротворчих пропозицій на кшталт тих, якими періодично сипле та сама Росія, а також від звинувачень у військових злочинах, за якими, швидше за все, стоять самі терористи. США активно включили дипломатію, намагаючись не дати конфлікту стати регіональним, а то й глобальним, але при цьому наголошують, що готові допомагати і Ізраїлю, і Україні. Експерти розповіли виданню "Коментарі" про головні висновки із близькосхідного загострення на даний момент, а також про те, що це означає для України та світу.
Нам важливо не допустити мусульмансько-юдейського протистояння
Експерт Аналітичної групи "Левіафан" Микола Мельник вважає, що через два тижні після початку ескалації на Близькому Сході можна констатувати – з локального (палестино-ізраїльського) цей конфлікт уже став регіональним.
Він також наголошує, що незважаючи на потужний тиск, який здійснює арабське лобі на США, ті підтримують свого основного союзника поза НАТО – Ізраїль. Тому що розуміють – якщо Ізраїль жорстко не відреагує на терористичну атаку ХАМАС, якщо Штати не підтримають його в цій ситуації, то архітектура безпеки у світі звалиться. Жоден союзник США вже не почуватиметься у безпеці. Країни НАТО почнуть замислюватися - а чи готовий ліберальний світ, що вибудовується США з початку 90-х, давати відсіч тиранії, автократії, представниками якої є Китай, РФ, Іран та організації, які вони спонсорують, типу ХАМАС і Хезболла?
Він звертає увагу, що після загострення на Близькому Сході на Вашингтон почало тиснути ізраїльське лобі, щоб той виділив додаткові кошти Ізраїлю.
Водночас, продовжує він, Україна опинилася перед новими викликами.
РФ вигідно, щоб з'являлися нові точки нестабільності у світі
Кандидат політичних наук, політолог Олексій Якубін розмірковує так:
За словами експерта, зараз схоже, що ключові антиізраїльські гравці в регіоні готові включитися в конфлікт, як тільки ЦАХАЛ почне сухопутну операцію в Газі. Що означатиме розростання конфлікту.
Олексій Якубін наголошує, що вигодонабувачем загострення на Близькому Сході є Росія. Особливо цього не приховуючи. РФ вигідно, щоб з'являлися нові точки нестабільності у світі. Так знижується увага до російсько-української війни, констатує експерт.
Читайте також на порталі "Коментарі" - США вплинули на план наземної операції Ізраїлю в Секторі Газа: подробиці.