Держдума РФ дозволила Путіну претендувати ще на два президентські терміни: що це значить

Експерт Українського інституту політики (УИП) Валентин Гайдай не вважає рішення Держдуми сенсацією, відзначаючи, що про обнулення президентських термінів Путіна кажуть уже давно

Держдума РФ прийняла закон, що дозволяє Володимир Путіну претендувати ще на два президентські терміни. Про що говорить це рішення? Чи буде Путін знову балотуватися?

Політолог, політичний консультант Володимир Фесенко нагадує, що влітку 2020 року в Росії пройшло голосування по поправках до Конституції, суттю яких було "обнулення" президентських термінів Путіна.

"Раніше за російською Конституцією не можна було обиратися на пост президента РФ два терміни поспіль. І щоб дати можливість Путіну залишитися при владі далі, винесли на "всенародне голосування" відповідні конституційні зміни. Так що правова можливість для чергового балотування Путіна на президентський пост з'явилася ще минулого року. А тепер це вирішили закріпити ще й в конкретному законодавчому акті. Як у класика - якщо зірки запалюють, значить це комусь потрібно. І раз прийняли поправки до Конституції, а тепер ще й закон - зрозуміло, кому. Все робилося під Путіна і для Путіна", - пояснює Володимир Фесенко.

На його думку, з огляду на, що президентські вибори в РФ намічені на 2024 рік, потрібно було послати відповідний сигнал суспільству і елітам.

"Минулого року, коли тільки обговорювалися поправки до Конституції, почалася гризня в оточенні Путіна між різними групами. З прицілом на "трон". І це серйозно стурбувало Путіна і частина його оточення, - зазначає Володимир Фесенко. - У підсумку вирішили, що немає іншого виходу, крім як залишити Путіна при владі. Мовляв, треба всім показати, що він правитиме ще як мінімум до 2036 року. Показати, що Путін - вічний. План є. А чи буде він приведений в дію, залежить від того, що буде з РФ і Путіни в тому ж 2024 році".

Експерт Українського інституту політики (УИП) Валентин Гайдай також не вважає рішення Держдуми сенсацією, відзначаючи, що про обнулення президентських термінів Путіна кажуть уже давно.

"Отримавши можливість балотуватися ще на два терміни (тобто ще на 12 років), Путін показав, що не є більш" кульгавою качкою "і потенційно може залишатися при владі добрих 15 років. Отже, і політика Росії протягом цих років істотно змінюватися не буде. У тому числі і по хворих для України темах - по Донбасу, Криму і так далі, - прогнозує Валентин Гайдай. - Втім, не факт, що Путін буде залишатися президентом такий тривалий час. Цілком ймовірно, що до кінця його нинішнього терміну він визначиться з приймачем".

Але одне лише приймача мало, вважає експерт УИП.

"Для того, щоб зберегти поточну політику і лад, Путіну необхідно перезавантажити всю політичну систему Росії, привести у владу нову генерацію політиків. Інакше це загрожує повторенням постбрежнєвських часів - коли йде багаторічний лідер, а владна вертикаль нагадує будинок престарілих. Тому, очевидно, якщо керівництво Росії не хоче такого повторення подій, приймача слід пошукати не тільки для Путіна, але і для Шойгу, Лаврова та інших ", - резюмує Валентин Гайдай.

Нагадаємо, колишній розвідник КДБ СРСР і однокурсник президента Росії Володимира Путіна Юрій Швець розповів про те, чим для глави Кремля закінчиться нинішнє протистояння з США і президентом Джо Байденом.