Кого Путін зібрав на чергове побєдобєсіє у Москві: що це значить для України та світу
Склад гостей дає Кремлю багато можливостей використати парад як інструмент поширення дезінформації та маніпуляцій з метою підриву міжнародної підтримки України
До Росії для участі в параді на 9 травня приїдуть майже три десятки іноземних лідерів. Про це повідомив помічник президента РФ Юрій Ушаков. В першу чергу кидається в очі присутність поруч з Путіним лідера КНР Сі Цзіньпіна, який вже ніби прибув до Москви, а також лідерів Сербії та Словаччини – Вучича та Фіцо відповідно. Також Der Spiegel пише про те, що до Москви на 9 травня приїдуть п'ять депутатів Європарламенту. Про що говорить подібний "букет", зібраний Путіним для чергового дня "побєдобесія"? Як даним дійством Путін може скористатися у війні проти України? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.
Цьогорічній парад може отримати велике геополітичне значення
Професор кафедри політичних наук у КНУ ім. Шевченка, політолог Анна Малкіна вважає, що парад 9 травня має велике символічне значення, саме тому Кремль приділяє йому таку велику увагу.
Вона продовжує, мова йде не тільки про демонстрацію стратегічного партнерства з Росією, попри санкції і міжнародну ізоляцію. Мова йде про символічну підтримку, адже присутність лідера Китаю на військовому параді в Москві може означати солідарність у контексті силового протистояння з Заходом. Також це є сигналом для США, що Китай має серйозний інтерес до співпраці з Росією і це матиме довгострокові наслідки для балансу сил у новому багатополярному світі.
Що стосується присутності на параді президента Сербії та прем’єр-міністра Словаччини, то Анна Малкіна говорить, що це додатковий сигнал про відсутність консолідованої європейської єдності.
Підсумовуючи Анна Малкіна зауважила, що для України тут, об’єктивно, мало приємного.
Парад на 9 травня – це інструмент актуальної політики в РФ
Політичний та військовий аналітик Олександр Кондратенко вважає, що присутність іноземних лідерів на параді 9 травня в Москві – це не просто церемоніальний жест, а свідомо зрежисований політичний сигнал, який Кремль прагне використати для кількох цілей як на міжнародній, так і на внутрішній арені.
За його словами, присутність Сі Цзіньпіна – особливо важливий символ. Вона може бути інтерпретована, як підтримка Росії з боку Китаю або хоча б як згода на її роль у багатополярному світі, де США і ЄС – не єдині центри впливу. Це також меседж для країн Глобального Півдня: мовляв, "дивіться, Захід ізолює Росію – але ми створюємо іншу коаліцію".
Щодо присутності кількох депутатів Європарламенту, то Олександр Кондратенко говорить, що Кремль використає це, як доказ того, що навіть у самій Європі є політичні сили, які не погоджуються з офіційною політикою санкцій і підтримки України. Це дозволяє Путіну маніпулятивно подавати ситуацію як неоднозначну.
Аналізуючи те, як це може бути використано у війні проти України, то Олександр Кондратенко говорить, що, по-перше, для посилення пропагандистського наративу, по-друге, для дипломатичного тиску на нейтральні країни, і, по-третє, як спроба розколу всередині ЄС.
Читайте також на порталі "Коментарі" - яку обіцянку Сі дав Путіну у Москві.