Росія збирається залишити ЄС без газу: чим це загрожує – чи зможе вистояти Європа
Росія втрачає газовий важіль впливу на Європу
У російській компанії "Газпром" фактично відмовилися приймати назад турбіну Siemens через "санкційні режими" та "невідповідність існуючій ситуації чинним контрактним зобов'язанням". Про що це говорить? Чи зуміє Європа встояти у газовій війні з Росією? Як те, що відбувається, позначиться на Україні? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Є стратегічний у нашому розумінні програш "Газпрому" і загалом Росії
Гендиректор ТОВ "Нафтогазбудінформатика", голова експертної ради з питань газової промисловості та ринку природного газу Леонід Уніговський розмірковує так:
Тобто, продовжує експерт, – це стратегічний у нашому розумінні програш "Газпрому" та загалом Росії. Ось тільки, чи це вважає стратегічним програшем сама РФ?
У короткостроковій перспективі "Газпром" зменшуватиме обсяги транспортування через нашу ГТС
Експерт із питань енергетики Центру Разумкова, екс-директор з інтегрованих комунікацій НАК "Нафтогаз України" Максим Білявський вважає, що Європейський Союз у газовій війні з РФ зможе відстояти свою позицію.
На його думку, варто звернути увагу на спотові котирування на газових хабах. Так, у Франції та Великій Британії тисяча кубометрів газу не перевищує 1,6 тис доларів. Тоді як в умовній австро-німецькій торговій зоні котирування становлять понад 2,2 тис доларів за ту саму тисячу кубометрів блакитного палива.
У таких умовах, продовжує експерт, "Газпром" ставить собі завдання поглиблювати цінові шоки на європейському газовому ринку (насамперед – в австро-німецькій торговій зоні) за рахунок поширення панічних настроїв, істерії, що базуються, зокрема, на повідомленнях про долю турбіни та взагалі про майбутнє "Північного потоку-1". Ціль всього цього – максимально послабити фінансово-економічні можливості союзників України шляхом посилення рецесії економіки та інфляцію євро.
Ситуація в Європі зовсім не безнадійна, нині рівень заповнення сховищ близько 70% – і запаси продовжують зростати
На думку експерта з енергетичних ринків компанії Dragon Capital Дениса Сакви, те, що відбувається, говорить про те, що "Газпром" зокрема і Росія в цілому не просто використовують газ як зброю, а й не приховують цього.
Денис Саква вважає, що для європейської промисловості нинішній рівень цін на газ, звісно, болісний. А тому зараз відбувається падіння попиту на газ, що, зокрема, допомагає накопичувати газ у сховищах.
Читайте також на порталі "Коментарі" - Зеленський назвав єдину країну, яка здатна вплинути на Путіна та зупинити війну в Україні.