Російський вплив у світі: що з ним робить російсько-українська війна

Експерти дали свій прогноз - чи може російсько-українська війна призвести до того, що Росія втратить свій вплив у світі, витративши на це раніше багато часу, грошей і людських ресурсів

Як російсько-українська війна відіб'ється (вже відбивається) на російських сферах впливу в інших частинах світу, включаючи ту саму Сирію, Африку, Євросоюз? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Європа довела своїм ставленням до того, що зараз відбувається в Україні, що ЄС як політичного об'єднання – не існує

Експерт Українського інституту політики Руслан Бізяєв вважає, що в Сирії, яка зараз випала зі світового порядку денного, російський вплив нікуди не зникне. Там, пояснює він, є тендітний консенсус між Туреччиною та Катаром – з одного боку, РФ – з іншого, США та монархіями Перської затоки – з третього.

"Навряд чи варто говорити тут і зараз про послаблення російської сфери впливу в Африці. Але вона може ослабнути, якщо Європа та США активніше заходитимуть на африканський континент. Поки що їм явно не до того. Але конкуренція за Африку точно продовжуватиметься. Торік росіяни видавили французів із Малі. Але президент Франції Макрон у відповідь запросив амбітний план розвитку Африки на 150 млрд євро. Щоправда, з огляду на російсько-українську війну та її глобальні демографічні (біженці) та економічні наслідки для всіх не факт, що французам буде справа до Африки", – каже Руслан Бізяєв.

Щодо Європи, то вона, на думку експерта, довела своїм ставленням до того, що зараз відбувається в Україні, що ЄС як політичного об'єднання – не існує.

"Ми бачимо, як досить балансовано (якщо висловлюватися дуже м'яко) поводиться Німеччина стосовно нашої війни. Як поводиться Франція, ключові бренди якої залишаються на російському ринку. І перед Європою постало на весь зріст питання - що далі? Відмовитись до 2027 року від російських енергоресурсів вони не можуть. Відмовитись від торгівлі з РФ деякі теж не можуть і не хочуть. Так, російський вплив на ЄС ослаб. Але він залишається досить сильним на Балканах, у частині Східної Європи (Болгарія, Угорщина), частині центральної Європи (Німеччина, Франція, певною мірою - Італія, Іспанія, Греція). Європа поки що дефрагментована, – наголошує експерт. – І багато там залежатиме від результатів квітневих виборів президента Франції, від осінніх проміжних виборів до американських Конгресу та Сенату. Поки що однозначно в Європі посилиться вплив США та Великобританії".

Після російсько-української війни ситуація з клієнтами Росії у всьому світі різко може змінитися

Політолог, експерт з питань російської агресії проти України Віктор Каспрук зазначає:

"Російсько-українська війна вже відбивається на російських сферах впливу в інших частинах світу, включаючи Сирію, країни Близького Сходу, Африку та Латинську Америку. Путін у всьому намагався наслідувати Радянський Союз, тому розширення сфер впливу Російської Федерації по всьому світу було основною "фішкою" Москви на міжнародному напрямі".

Необхідно визнати, продовжує експерт, що геополітична гра Росії на Близькому Сході на той час принесла Кремлю певні дивіденди. РФ хоч і не змогла відновити свій вплив у цьому вибухонебезпечному регіоні у повному обсязі до того рівня, який мав СРСР, проте утримання при владі сирійського диктатора Башара Асада є беззаперечним успіхом путінського режиму. Не кажучи вже про ще одного клієнта Москви – венесуельського президента Ніколаса Мадуро, якого без підтримки з боку Кремля давно було б усунуто від влади демократичними силами.

"Але після російсько-української війни ситуація з клієнтами Росії по всьому світу різко може змінитися, вважає Віктор Каспрук. – РФ, яка перебуває під жорсткими санкціями Сполучених Штатів та колективного Заходу, більше не зможе фінансувати не лише владу Асада та Мадуро, а й інші подібні режими у всьому світі. І якщо Мадуро має невеликий шанс подовжити своє правління (адже зараз у Венесуели з'явилася можливість відновити свої постачання нафти в Америку за певних умов), то у Асада ситуація значно гірша. Росія вже не буде здатна підтримувати його режим у таких обсягах, як це було раніше, бо на це Кремль грошей уже не має. А якщо Путіну вдасться заманити на війну в Україні 40 тисяч сирійських найманців, пообіцявши їм фантастичну оплату для Сирії у 3 тисячі доларів на місяць (про що зараз пише низка ЗМІ), це може критично послабити владу Асада. Бо в такому разі повстанці будуть здатні відбити провінції, які сирійському диктатору вдалося за допомогою Росії знову взяти під контроль. Та й нові санкції наспіють".

На думку політолога, знаючи завищені геополітичні амбіції Путіна, можна припустити, що РФ вдасться якимось чином переправити сирійських найманців до України.

"Але навіть, якщо ці сирійські угруповання потраплять до України, жодного перелому у російсько-українській війні зробити не зможуть. І жодних 3 тисяч доларів оплати ніколи не отримають. Бо назавжди залишаться в українській землі, – пояснює Віктор Каспрук. – Але наймачі їм цього, звісно, не скажуть".

Читайте також на порталі "Коментарі" – у РНБО розповіли, хто на Заході продовжує спонсорувати війну РФ.