В Росії ситуація не стабільна: еліти бояться, що Путін зайшов занадто далеко
За інформацією Washington Post, деякі еліти в РФ вважають, що Путін зайшов надто далеко і бояться, що Росія повторить долю СРСР
Нові заяви Дональда Трампа та посилення ним критики на адресу Володимира Путіна викликали занепокоєння серед деяких росіян, які побоюються, що російський лідер може неправильно оцінити свої можливості. Про це повідомляє The Washington Post.
Оскільки 50-денний ультиматум Трампа припадає на період літнього наступу Росії, коли бойові дії зазвичай є найінтенсивнішими, встановлений термін дозволяє Москві продовжувати свої атаки.
Російські еліти — в шоці
Водночас нова домовленість Трампа про постачання зброї та його жорсткіші висловлювання на адресу Путіна спричинили занепокоєння у певних колах російської еліти. Вони побоюються, що це може поглибити конфлікт і що Путін переоцінить свої можливості.
"Кількість тих, хто обурений Путіним за те, що він міг зупинити війну, але цього не зробив, зростає", — сказала Станова. "Питання не в тому, чи була така угода справді можливою, а радше в тому, що йдеться про панівні настрої — переконання, що був момент можливості, односторонньо втрачений через впертість та ірраціональність Путіна".
Вона зазначила, що навесні існувала надія, що Трамп і Путін домовляться та послаблять санкції, особливо після заяв спеціального посланця Трампа Стіва Віткоффа про можливість угоди, яка передбачала б скасування санкцій і визнання Росією окупованих українських територій в обмін на заморожування лінії фронту.
Однак, за словами Станової, Кремль розглядав такий підхід лише як відправну точку для переговорів. Імпульс до укладення угоди згас, зокрема через спротив України та Європи домовленостям, які могли б дозволити Москві захопити додаткові території у майбутньому. Росія натомість залишилася вірною своїм жорстким і максималістським цілям.
Занепокоєння економікою
За інформацією видання, представники російської фінансової еліти дедалі більше стурбовані погіршенням економічної ситуації в країні, яка страждає від інфляції, санкцій і величезних військових витрат Путіна. Спроби Центрального банку стримати інфляцію через високі процентні ставки понад 20 відсотків призвели до кредитної кризи і рецесії.
Один із російських чиновників, який побажав залишитися анонімним через побоювання репресій, зазначив: "Кредитна криза. Рецесія. Усім це зрозуміло. Але політична воля спрямована в інший бік".
Під час Петербурзького економічного форуму один за одним російські чиновники попереджали про "переохолодження" економіки — інвестиції скорочуються, а кількість неплатежів зростає. Глава Центробанку Ельвіра Набіулліна визнала, що резерви, які допомогли економіці витримати два роки війни, вичерпані. Андрій Макаров, голова бюджетного комітету Держдуми, попередив, що в Росії можуть закінчитися гроші, що може призвести до повторення долі Радянського Союзу.
Підтримка Китаю та КНДР
Співрозмовник WP зазначив, що Кремль і далі робить ставку на війну.
Кремль вважає, що має перевагу, оскільки Росія відчуває підтримку свого "китайського брата" та повну підтримку з боку "північнокорейського брата", який надсилає війська та боєприпаси для підтримки Росії.
Економісти зазначають, що Росія може продовжувати військові дії ще 18-20 місяців, попри поглиблення економічних проблем і чинні санкції, якщо ціни на нафту залишатимуться високими.
Серед російських посадовців поширене скептичне ставлення до погроз Трампа запровадити 100-відсоткові тарифи на торгівлю з Росією, що стосуватимуться Китаю та Індії. У Москві не вірять, що Трамп ризикне розпочати торгову війну з Індією.
Після того як Трамп заявив, що Путін хоче "продовжувати вбивати людей" в Україні, російський пропагандист Володимир Соловйов пригрозив, що Росія може знищити США за допомогою атомного підводного безпілотника "Посейдон".
Нагадаємо, що "Коментарі" писали про те, що Путін націлився ще на три області України. Російський правитель Володимир Путін не боїться погроз президента США Дональда Трампа й має намір продовжувати війну проти України, доки Захід не погодиться на його умови. Про це повідомляє агентство Reuters із посиланням на три джерела, наближених до Кремля.
За словами співрозмовників агентства, Путін вважає, що після того, як Росія пережила найжорсткіші санкції Заходу, вона здатна витримати й подальші економічні випробування, включно із митами проти покупців російської нафти. Незважаючи на кілька телефонних розмов із Трампом та зустрічі зі спеціальним представником США Стівом Віткоффом, Путін переконаний, що ніхто серйозно не обговорював із ним деталі мирної угоди щодо України.