Що криється за заявами Туреччини про "нову ситуацію" у 2025 році: чого домагається Анкара

Туреччина зацікавлена в успіхах України в тому числі в Чорному морі

Міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан припустив, що в 2025 році на фронті в Україні може виникнути нова ситуація. Основною причиною він вважає поступове виснаження ресурсів обох сторін. Втім, як відзначив в коментарі 24 каналу головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус, попри прогнози Туреччини, це не означає завершення війни, адже обидві країни отримують підтримку від союзників. Наприклад, Росія користується військовою допомогою Північної Кореї, що сприяє ескалації конфлікту.

Хоч Україна також має труднощі з ресурсами та озброєнням, її партнери продовжують підтримувати країну. Іван Ус зазначив, що навіть Туреччина прораховує власні ризики і розглядає поточні події через призму своїх інтересів, зокрема в регіоні Чорного моря. Експерт відзначає, що історично дві основні сили в Чорному морі – Росія та Туреччина. Тому Анкара навряд чи хотітиме виснаження України, а навпаки, щоб Сили оборони й надалі звільняли Чорне море.

Ус нагадав, що з перших днів війни Туреччина позиціонує себе як країна, готова організувати мирні переговори. Раніше в 2022 році відбулося кілька спроб провести такі переговори: спочатку в Білорусі, де домінувала Росія, а згодом — у нейтральнішому Стамбулі.

Туреччина продовжує пропонувати свою платформу для мирних переговорів. Наприклад, на саміті БРІКС у жовтні президент Реджеп Ердоган закликав до відновлення Чорноморської зернової ініціативи, яка була припинена в липні 2023 року. Попри те, що Україна вже змогла налагодити альтернативний експорт зерна, Туреччина прагне відновити цю ініціативу через стратегічні інтереси, адже нові маршрути оминають її територію.

Іван Ус вважає, що для Туреччини відновлення зернової ініціативи — це також питання іміджу, оскільки Анкара хоче залишатися ключовим гравцем у забезпеченні стабільності в регіоні.

Нагадаємо, портал "Коментарі" розповідав, що у Туреччині заявили, що досягнення справедливого врегулювання конфлікту в Україні можливе лише за умови збереження територіальної цілісності країни.