Через рішення Трампа Україна не отримала 250 млн доларів на енергетику: що відомо

Американська допомога так і не надійшла до України через рішення Дональда Трампа про фактичну ліквідацію USAID

Сотні мільйонів доларів американської енергетичної допомоги для України залишаються заблокованими, попри прогнози різкого похолодання та критичний стан енергосистеми, пошкодженої масованими російськими ударами.

Йдеться про 250 мільйонів доларів, які мали бути спрямовані на закупівлю скрапленого природного газу, а також на відновлення об’єктів енергетичної інфраструктури, зруйнованих унаслідок атак РФ, повідомляє Reuters.

За інформацією джерел, ще за президентства Джо Байдена Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) поінформувало Конгрес про намір переказати принаймні частину цих коштів. Однак після початку каденції Дональда Трампа, коли діяльність USAID фактично була згорнута, фінансування опинилося в так званому "бюрократичному вакуумі".

Усередині американської адміністрації тривають суперечки щодо того, яке відомство має взяти на себе реалізацію цієї допомоги. Частина чиновників наполягає, що відповідальність повинен перебрати Державний департамент, який нині координує залишкові функції USAID. Інші ж пропонують залучити Корпорацію фінансування розвитку США (Development Finance Corporation) — федеральну структуру, якій відводять одну з ключових ролей у процесі відбудови України.

Видання нагадує, що адміністрація Трампа й раніше призупиняла або затягувала надання допомоги Києву. Втім, за словами двох джерел Reuters, нинішня затримка енергетичної допомоги не пов’язана з політичним тиском на Україну. Причиною називають внутрішню неузгодженість між американськими відомствами та управлінську плутанину.

Одне з джерел зазначило, що співробітники Конгресу обізнані з фактом блокування коштів і намагаються з’ясувати деталі. Українські посадовці також знають про проблему, але уникають публічного загострення, побоюючись негативної дипломатичної реакції з боку Білого дому.

У посольстві України у Вашингтоні заявили, що Київ і надалі підтримує тісну співпрацю зі США в енергетичній сфері. Водночас в Офісі з управління та бюджету Білого дому, посилаючись на критичний звіт інспектора USAID, стверджують, що в минулому енергетична допомога Україні використовувалася неефективно.

"Підтримка енергетичного сектору України за адміністрації Байдена була катастрофою. Звіт інспектора USAID показує, що підрядники в Україні, ймовірно, втратили мільйони доларів енергетичної продукції через відсутність контролю, корупцію, крадіжки тощо", — заявив представник відомства.

Як повідомляв портал "Коментарі", дипломатичні представники ініціювали термінове засідання Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) у Відні через зростаючі ризики для ядерної безпеки України. Небезпека спричинена системними атаками Росії на українську енергетичну інфраструктуру.