Політичний контекст в США, все ж таки, змінився
Президент США Дональд Трамп розглядає можливість запровадження санкцій проти Росії цього тижня. Про це пише видання The Wall Street Journal, посилаючись на джерела. В той же час сенатор-республіканець Ліндсі Грем попередив, що Сенат готовий запровадити проти Росії санкції, які створять нові проблеми для росіян. Зокрема, перетворять країну на торговельний острів. Чи наважаться США на нові санкції проти РФ? Видання "Коментарі" з цим питанням звернулося до експертів.
Йти повністю проти Конгресу Трамп не зможе
Засновник соціологічної компанії Active Group, політичний експерт Андрій Єрьоменко зазначив, що у Сполучених Штатах Америки демократична система. Відповідно, оскільки там демократична система, президент США дуже залежний від Конгресу. А отже, коли в Конгресі є конституційна більшість, то фактично для президента єдиний спосіб утримувати свій вплив і свою владу – це йти, певною мірою, за більшістю.
"Так, президент може трохи опиратись, він може, навпаки, щось пришвидшувати, він диктує політичні тренди, але йти абсолютно всупереч Конгресу він не може. Тому, з одного боку, вважаю, що Дональд Трамп справді може ввести жорсткі санкції проти Росії. З іншого боку, оскільки це Трамп, тобто людина, яка не проявила себе, як дуже великий інтелектуал, а більше, як рефлексивна людина, то тут можливі варіанти", – зазначив Андрій Єрьоменко.
Трамп на роздоріжжі
Глава платформи Єдиний координаційний центр, політолог Олег Саакян так прокоментував ситуацію:
"Судячи з останніх публічних проявів Сполучені Штати здатні і готові до того, щоби посилити санкційний тиск по Росії. Говорю Сполучені Штати свідомо, оскільки це не питання бажання Трампа, а його вимушена позиція. Електоральні настрої говорять про те, що 59% виборців республіканців вважають, що Трамп недостатньо жорсткий по відношенню до Путіна. Публічна порка Рубіо в Сенаті, холодний душ під час інтерв'ю у ході арабського візиту на Fox News Трампа з приводу введення санкцій проти Росії, зміна позиції на засіданні міністрів фінансів країн G7 з підтримки комюніке зі словами засудження Росії, останні заяви Трампа – все це свідчить про те, що політичний контекст, все ж таки, змінився. І Трампу зараз необхідно зробити жорсткий крок в бік Путіна. Інакше це буде незрозуміло виборцям. Інакше це може зірвати пломбу тиску".
За словами експерта, в Європі теж нарощують свою рішучість. Особливо цим зацікавлений зараз канцлер Німеччини Мерц. Він зацікавлений в цьому в першу чергу через внутрішньополітичну динаміку через приниження, яке відчув, коли не був проголосований з першого разу, як канцлер.
"Тому Мерцу була б корисна зовнішньополітична перемога. Зокрема для того, щоб показати партнерам по коаліції, що він не збирається бути маріонеткою. Тому, судячи з усього, ми таки побачимо в червні посилення тиску на Росію. Щодо того чи буде це законопроект Ліндсі Грема, маю певні сумніви, оскільки 500% мит по інших країнах, як то Індія, Туреччина, Китай, які закуповують енергоносії в Росії – це доволі жорсткий крок, на який не факт, що погодиться американський державний апарат. Таке рішення може бути прийняте на рівні Сенату, а потім переглянуто, або запропоновано компромісні варіанти на рівні Конгресу і в діалозі з Білим домом. Чому з Білим домом? Тому що все одно це має піти на підпис президенту. А Трамп стоятиме зараз на роздоріжжі – або очолити цей процес і приватизувати собі електоральні позиції по жорсткій позиції щодо Путіна, або він може, навпаки, стати на шляху того потяга, який вже їде, пропустити його, давши це приватизувати комусь іншому, або стати на заваді і тоді потяг його переїде. Якщо пропустить для інших, то тоді ми побачимо найближчі місяці кастинг на те, хто зможе очолити цю електоральну нішу. Ліндсі Грем явно мітить туди, але потенційно це може бути не тільки він", – підсумував співрозмовник порталу "Коментарі".
Читайте також на порталі "Коментарі" - на Заході малюють 4 сценарії для України у війні: який найбільш реалістичний.