Чи встигне Байден ухвалити доленосні рішення по Україні: як реагують у Трампа

Остаточні рішення Байдена залежатимуть від низки чинників

В рамках візиту делегації України до США Андрій Єрмак відвідав Вашингтон, Нью-Йорк та Флориду. Він провів зустрічі із представниками команди обраного президента Трампа. Сторони обговорили плани Росії, а також те, які кроки потрібно зробити, щоб їх зірвати, йдеться у повідомленні Офісу президента. При цьому звернув на себе увагу матеріал "The Guardian" в якому йдеться, що Адміністрація Джо Байдена розробила останню стратегію підтримки України. Вона включає "лавину" військової допомоги та масштабні нові санкції проти Росії. Чи можна сподіватися на рішучі кроки Байдена наприкінці свого президентства? Чи, все ж таки, всі рішення США по Україні тепер залежать від Трампа та його команди? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

З допомогою США нині не все так просто

Експерт Українського інституту політики Єва Антоненко зазначила, що на базі даних, які ми маємо, неможливо однозначно відповісти, чи можна сподіватися на рішучі кроки Байдена наприкінці його президентства стосовно України, та чи залежать усі рішення США по Україні від Трампа та його команди. Адже тут діє сукупність факторів.

"З одного боку, маємо підтримку Байдена та адміністрації чинного президента. З іншого, зустрічі Єрмака з командою Трампа вказують на спробу залучити підтримку з різних політичних сил США. Це не обов'язково означає, що рішення Байдена залежать від Трампа, але свідчить про прагнення України забезпечити собі підтримку незалежно від того, хто є президентом США", – зазначила експерт.

Вона додає, Байден вже продемонстрував значну підтримку Україні. Його остаточні рішення залежатимуть від низки факторів, включаючи перебіг війни, внутрішньополітичну ситуацію у США та міжнародний контекст. На даний момент основні перепони для виділення пакету допомоги Україні можуть виникати з кількох джерел.

"Хоча адміністрація Байдена активно підтримує Україну, рішення про виділення великих сум допомоги потребують схвалення Конгресу. Якщо в Конгресі лишатимуться розбіжності щодо обсягів і умов допомоги, це може затримати або обмежити виділення коштів. Позицію республіканців наразі окреслена: більшість з них очікує на інаугурацію Трампа. До прикладу, Майк Джонсон, спікер Палати представників, відхилив запит адміністрації Байдена на виділення додаткових $24 млрд допомоги Україні до кінця року. Він заявив, що рішення щодо будь-якої подальшої допомоги буде прийматися обраним президентом Трампом після його вступу на посаду. А Мітч Макконнелл, лідер республіканців у Сенаті, зазначив, що практично неможливо ухвалити додатковий пакет фінансування, який містить допомогу Україні, до Різдва, навіть якщо угоду буде досягнуто в найближчі дні. Ці заяви свідчать про те, що республіканці наразі не підтримують виділення додаткової допомоги Україні до вступу на посаду нового президента. Це створює перепони для швидкого ухвалення рішень щодо підтримки України. Байден може спробувати використати виконавчі повноваження для виділення допомоги, але це може бути обмежено законодавчими рамками та політичними реаліями", – підсумувала Єва Антоненко.

Остаточне рішення за Трампом

Політтехнолог, співзасновник Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький вважає що наразі у адміністрації Байдена набагато менше стримуючих факторів. Відтак рішучі кроки цілком можливі. Путін вже поклав на, умовно кажучи, стіл переговорів "Орешник". Тож тепер черга за США, як продемонструвати свої кроки у відповідь.

Щодо дипломатичних здібностей глави ОП Андрія Єрмака, то Олексій Голобуцький зазначив, що ще зарано говорити, вдалося йому про щось домовитися чи ні. Бо наразі він зустрічається з приватними особами, а не з чиновниками, які, можливо, будуть в Білому домі. Сьогодні ці люди вільні у своїх поглядах та думках. Вони можуть сказати, що будуть підтримувати Україну, а, коли опиняться в Білому домі. можуть чинити навпаки. Все одно остаточне рішення буде приймати Дональд Трамп.

"Якщо ж говорити про нову адміністрацію США, то дійсно, від Трампа та його команди до виборів лунало, що Байден і компанія можуть привести до Третьої світової війни, поставляючи Україні всіляку зброю. Наразі ж таких заяв немає. Трамп взагалі мовчить. Проте просто так Нобелівська премія миру для Трампа не намалюється. Треба не просто закінчити війну. Треба ще врятувати американців від участі в війні в Європі. А Європу врятувати від Третьої світової війни. Зважаючи на пристрасть Трампа до ефектних ходів, то він буде робити все можливе, щоб досягти домовленостей про закінчення війни до 20 січня 2025 року, а 21 числа спробує оголосити, що, як він і казав, за один день припинив війну", – зазначив експерт.

Він припускає, що у відповідь на погрози Путіна про застосування ракет середньої дальності, Трамп може заговорити про "Томагавки", а є ще ж глобальні проблеми – зокрема США можуть вплинути на ситуацію на нафтовому ринку, а, якщо у Росії не буде грошей на соціалку, то виникнуть великі питання, щодо продовження війни.

"У Путіна не вистачить стільки грошей, щоб платити величезні суми контрактникам, а йти просто там за ідеєю в армію ніхто, звісно, не хоче", – зауважив експерт.

Читайте також на порталі "Коментарі" - українські воїни задоволені західною зброєю, але є одне "але", через що ЗСУ змушені відступати.