Чому США завжди підтримують Ізраїль і не завжди Україну: як змінити ситуацію

Ізраїль має значну підтримку в американському суспільстві та політиці

Президент США Дональд Трамп дав у Білому домі спільну прес-конференцію разом із прем'єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу. І зробив низку шокуючих заяв щодо Гази та людей, які там проживають. Фактично Трамп дав сигнал, що Ізраїль може розраховувати на потужну підтримку США. Чому США завжди підтримують Ізраїль і не завжди – Україну? Видання "Коментарі" розбиралося в цьому питанні, проаналізувавши думки експертів.

Відносини США з Ізраїлем розвивалися протягом десятиліть і мають глибоке коріння

Експерт Українського інституту політики Єва Антоненко зазначила, підтримка Ізраїлю з боку США має глибокі історичні, політичні та стратегічні корені. США були одним з перших прихильників створення Ізраїлю в 1948 році. Ізраїль розглядається ними як важливий стратегічний партнер на Близькому Сході, регіоні, який має велике значення для інтересів США, особливо в контексті енергетичної безпеки та боротьби з тероризмом.

"Крім того, Ізраїль має значну підтримку в американському суспільстві та політиці. Це проявляється через впливові лобістські групи, такі як AIPAC (Американо-ізраїльський комітет з громадських зв'язків), які активно просувають інтереси Ізраїлю у Вашингтоні. Також існує значна підтримка Ізраїлю серед християнських євангелістів у США, які бачать в Ізраїлі біблійну землю і підтримують його право на існування. А інформаційно Ізраїль часто представляється, як єдина демократія на Близькому Сході, що відповідає цінностям США та полегшує формування міцних політичних зв'язків", – зауважила експерт.

За її словами, Трамп вирізнявся серед президентів США своєю безпрецедентною підтримкою Ізраїлю та політикою, що відходила від традиційного американського підходу до ізраїльсько-палестинського конфлікту. Таким чином він отримує підтримку євангелістських християн, які є сильною базою підтримки для Ізраїлю в США. Він також прагне догодити донорам Республіканської партії, які підтримують Ізраїль.

"Відносини США з Ізраїлем розвивалися протягом десятиліть і мають глибоке коріння, а відносини з Україною стали більш інтенсивними доволі нещодавно у історичних масштабах, поглибившись після 2014 року. Близький Схід традиційно вважається регіоном з високим пріоритетом для США. Україна, хоч і важлива для європейської безпеки, але її значення для американської зовнішньої політики не завжди є пріоритетним, порівняно з іншими регіонами. Крім того, що Україна не є членом НАТО, що робить її статус менш значним для США у контексті європейської безпеки. Підтримка Ізраїлю має значно ширший консенсус в американській політиці, ніж підтримка України. Підтримка України часто стикається з внутрішніми дебатами в США щодо рівня залучення, враховуючи побоювання щодо ескалації конфлікту та потенційного погіршення відносин з Росії. Під час президентства Трампа спостерігається прагнення переглянути рівень допомоги Україні, що пов'язано з критикою ефективності і цільового використання попередніх інвестицій та вимогами щодо розслідувань в Україні", – зазначила Єва Антоненко.

Підсумовуючи вона наголосила, що саме ці фактори, в першу чергу, впливають на рівень і характер допомоги, яку надають США Ізраїлю та Україні.

Для кожного американського президента ізраїльтяни – це в тому числі і власні виборці

Політичний експерт Сергій Таран говорить, що США підтримують Ізраїль не лише тому, що він важливий контрбаланс Ірану у регіоні, а і тому, що для кожного американського президента ізраїльтяни – це в тому числі і власні виборці, або їхні родини, родичі, друзі, які мають потужне лобі і завдяки подвійному громадянству та розвиненим відносинам зі своєю Батьківщиною створюють групи впливу та розвідку всередині Америки, сидять безпосередньо у Конгресі, або просто є звичайними виборцями, за голоси яких треба поборотися.

"При всій повазі до української діаспори у 4-му поколінні, українці не становлять такої розлогої сили, попри те, що в часи війни кількість українців у світі збільшилася у рази. Тут мало би бути пояснення чому інститут подвійного громадянства з країнами НАТО та ЄС був би дуже корисним для України, і як би це радикально змінило гру у важливих для нас країнах, і як важливо заради інтересів країни тримати зв'язок з тими, хто поїхав, - так, як це робить Ізраїль. Але я не встигну цього сказати. Бо багато наших мудрих і далекоглядних співвітчизників одразу почне перебивати - "Поїхали, то нехай і не повертаються!", - зауважив експерт.

Читайте також на порталі "Коментарі" - Трамп погодився передати Ізраїлю суперзброю: про що йдеться.