Чому у Трампа заговорили про вибори в Україні: чи може це бути елементом тиску на Київ

Вибори в Україні неминуче відбудуться, як закінчиться війна

На сьогоднішній день немає інформації про те, що ось-ось можуть розпочатися переговори та може бути встановлений режим припинення вогню в Україні. Навпаки, Росія продовжує посилювати ескалацію. І на цьому тлі з'являється новина агентства Reuters про те, що Сполучені Штати хочуть, щоб Україна провела президентські та парламентські вибори до кінця року. Таку заяву зробив спецпредставник американського президента Дональда Трампа з питань України та Росії Кіт Келлог. Чому знову порушується тема виборів? Чи може вона бути елементом тиску на Україну як з боку США, так і з боку РФ? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Необхідно нейтралізувати тактичні переговорні пастки з боку росіян

Політолог, політичний консультант Володимир Фесенко зазначив, заяви спецпредставника Трампа щодо переговорів щодо завершення російсько-української війни генерала Кіта Келлога (в інтерв'ю агентству Reuters) про необхідність проведення в Україні президентських та парламентських виборів до кінця року викликали великий резонанс. Щоправда, уточнює експерт, текст, опублікований Reuters, - це не класичне інтерв'ю (з питаннями та відповідями), а стаття, де цитуються Келлог, американські, російські та українські джерела, деякі з них цитуються анонімно.

"Перше, що потрібно мати на увазі у зв'язку із заявами Кіта Келлога, це не політична вказівка, а думка, висловлена в інтерв'ю. Але, якщо він про це сказав, значить це комусь і чомусь потрібно. Друга важлива обставина. Він не сказав, що вибори в Україні обов'язково мають бути проведені до кінця року. Він прив'язав проведення виборів в Україні до домовленостей щодо припинення вогню та взагалі до переговорів про припинення вогню. І саме це має значення, а не просто бажання (чи вимога?) провести вибори в Україні. Добре, що Келлог розуміє, що ми маємо закон, який забороняє проведення виборів під час війни, і що для проведення виборів необхідне припинення вогню. Але є ціла низка ризиків прив'язки виборів в Україні до переговорного процесу в Україні. І погано, що Келлог цього не враховує. У статті Reuters про ці ризики згадується (з посиланням на анонімне джерело в українському уряді)", – наголосив політолог.

Володимир Фесенко наголошує, третя принципова обставина. Вибори в Україні (і президентські, і парламентські, і місцеві) неминуче відбудуться, щойно закінчиться війна. При цьому на підготовку до виборів знадобиться деякий час – не менше ніж 3-4 місяці, а на думку деяких експертів – не менше півроку. Проблема не у відсутності виборів, а у продовженні війни.

"Чому знову порушується тема виборів в Україні? Найпростіше пояснення - ця тема популярна у республіканців, особливо в Трампа. Ще 2023 року сенатор Ліндсі Грем (республіканець та прихильник Трампа) висловився за проведення виборів в Україні навіть під час війни. Тоді це викликало в нашій країні сплеск емоцій та бурхливу дискусію щодо можливості виборів під час війни. Вивчення громадської думки показало, що абсолютна більшість українців проти виборів під час війни. З цією позицією публічно погодився президент Зеленський. У результаті проведення президентських виборів в Україні було відкладено на період після завершення війни. Але у прихильників Трампа ця ідея залишається популярною. І Кіт Келлог також каже агентству Reuters, що "більшість демократичних країн проводять вибори під час війни".

Володимир Фесенко наголошує, поза сумнівом, тема виборів в Україні піднімається у зв'язку з переговорами про закінчення війни в Україні, про що говорить і сам Кіт Келлог. Він, щоправда, не каже, що цю тему порушує Росія. Але у статті Reuters ця версія обговорюється, і не безпідставно.

"Я не маю сумнівів, що цю тему провокує Росія. І схоже, що американці не зовсім розуміють цю гру Кремля, коли ведуться на таку тему. Чи може тема виборів бути елементом тиску на Україну як з боку США, так і з боку РФ? Звісно, може, особливо з боку РФ. З огляду на настрої в адміністрації Трампа США також можуть приєднатися до цього тиску. Тому нашим переговорникам треба враховувати цей сценарій та готуватися до нейтралізації провокацій з російського боку", – зазначив політолог.

Що стосується ризиків, які можуть виникати у зв'язку з просуванням теми виборів в Україні з боку Кремля, то, на думку Володимира Фесенка, найперший ризик – це те, що Кремль спробує нав'язати американцям тезу про нелегітимність української влади та необхідність проведення виборів уже під час війни.

"Однак проведення виборів під час війни розколе українців політичними таборами і послабить наш опір російській агресії. Потенційно може виникнути й ризик політичної дестабілізації під час виборів або за підсумками їх. Враховуючи всі проблеми проведення виборів під час війни, їх результати завжди можна поставити під сумнів. У тому числі, це можуть зробити і в Кремлі, щоб продовжувати війну проти України. Тому в жодному разі не можна погоджуватися на проведення виборів під час війни, та ще й на вимогу Росії. По-друге, якщо вибори в Україні будуть предметом домовленостей із Росією, тоді Кремль із дуже високою ймовірністю вимагатиме участі у цих виборах проросійських політичних сил, зокрема й Медведчука. Можна уявити, яку реакцію це спричинить в Україні. І навряд чи Україна погодиться на таку вимогу Кремля. У свою чергу, Росія може використати цю відмову для звинувачень на адресу України, що Київ зриває домовленості та мирні переговори. І така ситуація використовуватиметься для того, щоб спровокувати гострі протиріччя між США та Україною у процесі переговорів, і підставити нас перед американцями. Саме тому йдеться про переговорну “пастку Кремля” на тему виборів. І про цю пастку треба заздалегідь попереджати американських переговорників", – каже експерт.

За його словами, є і третій аспект – потенційний ризик є у зв'язку з триетапним підходом американців до мирних переговорів (спочатку домовленість про припинення вогню, потім вибори в Україні, а на третьому - "довшу угоду").

"Як це не парадоксально, але Україну цілком влаштує просто угода про припинення вогню та обмін полонених. А ось Росія хоче укладання "тривалішої угоди", мирного договору, в якому має намір змусити Україну до зобов'язань щодо визнання російського статусу над територіями, які РФ окупувала і анексувала в Україні, до нейтрального статусу та відмови від претензій на вступ до НАТО, до демілітаризації. (скорочення ЗСУ у кілька разів) та “денацифікації”. Звичайно, Україну такий підхід категорично не влаштовує. Щоправда, я дуже сумніваюся, що Кремль погодиться на перемир'я на час мирних переговорів. За час війни проти України (з 2014 року) Путін завжди використовував військовий тиск на переговорний процес", – наголосив експерт.

На його думку, тема виборів не буде головною на мирних переговорах. І її не варто надмірно побоюватися. Але не можна її ігнорувати.

"Необхідно і до, і під час мирних переговорів, нейтралізувати тактичні переговорні пастки з боку росіян. Ну а наших американських партнерів треба переконати, що вибори в Україні обов'язково відбудуться, але тільки після стійкого припинення вогню", – резюмував Володимир Фесенко.

В Адміністрації Трампа є чіткі наративи щодо України та так званої росії

Дипломат, політичний експерт, колишній заступник командира роти добровольчого формування Бориспільської місцевої територіальної громади №1 Вадим Трюхан зазначив, що тепер маски остаточно зняті. Після того, як генерал Келлог заговорив про вибори, стало очевидним, що в Адміністрації Трампа є чіткі наративи щодо України і так званої росії. І вони явно не на користь українців. Принаймні станом на зараз.

"Перше. У Вашингтоні немає сумнівів щодо легітимності Путіна і його влади в цілому. А до президента Зеленського і нинішньої влади в Україні питання є. Відтак, там думають про те, як добитися перезавантаження ключових політичних інститутів в Києві, через вибори. Друге. Найближчим часом контактів на найвищому рівні між Києвом та Вашингтоном не планується. Як і по лінії так званих "ключових менеджерів" президента Зеленського. Максимум, на що залишається розраховувати, - це на роботу дипломатичними каналами, і, ймовірно, по лінії спецслужб. Третє. росіяни переграють нас у роботі з американцями. І то, незважаючи на те, що одразу після виборів ми були у явно виграшній позиції у порівнянні з ними. Хто провалив роботу за останні 2-3 місяці, - залишається лиш здогадуватися. Скоріш за все, тут колективна відповідальність багатьох наших "гравців", - зазначив експерт.

Він додає, є ще й четвертий момент – допомога від США на паузі, не виключено, що й військова. Укладені раніше контракти будуть виконуватися. Проте нових чекати поки що не доводиться.

"Пʼяте. Кремль торжествує. Там відчули кров. І піднімають щодня ставки у великій геополітичній грі з американцями ще вище. Коштом нас, українців. Тому ні про яку паузу у військових діях не йдеться. Більше того, намагаються бити все більш дошкульніше, особливо по наших мирних містах, і інвестують все більше в ІПСО. Мета очевидна – відкрити другий фронт проти України всередині України, руками самих (незадоволених/недалекоглядних/не в міру амбітних тощо) українців, щоб показати американцям та європейцям, що підтримувати нас не має жодного сенсу, у нас все валиться з усіх сторін само собою, держави скоро не стане", – зазначив експерт.

Вадим Трюхан зауважив, єдине, що грає на нашу користь, - всі потуги росіян поки що особливого ефекту не мають. Україна має запас міцності, незважаючи ні на що, досі стоїть і завдає серйозних втрат окупантам. Хоча робити з кожним днем це нам буде все складніше.

"Отже. Ситуація не з простих. Реагувати треба на упередження, не чекати оголошених рішень у Вашингтоні чи де-інде. І простих політичних заяв на "єдиному марафоні" чи десь у "давосах" буде явно недостатньо. А от що робити…, поки що, коментувати не буду. Це справа тих, хто при владі. Хоча першочергові кроки давно всім очевидні", – підсумував дипломат.

Читайте на порталі "Коментарі" - війна в Україні: на Заході назвали угоду з РФ, яка може стати для Києва катастрофою.