Таких обсягів, які Україна отримувала раніше, вже не буде, адже кожен пакет допомоги супроводжуватиметься великою дискусією у Конгресі
Прес-секретар Білого дому Карін Жан-П'єр заявила, що через дуже складну ситуацію в Конгресі щодо надання фінансування Україні Адміністрація Байдена надсилатиме нам менші пакети військової допомоги, щоб розтягнути підтримку. Про що говорить те, що відбувається? Як події можуть розвиватись далі? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.
Передвиборні пристрасті впливають на ситуацію підтримки України
Ветеран зовнішньої розвідки генерал-лейтенант Василь Богдан поділився такою думкою:
"Виходячи з публічних заяв президента США Джо Байдена, президента Євроради Шарля Мішеля, голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляйєн, головного дипломата ЄС Жозепа Борреля, канцлера Німеччини Олафа Шольца, президента Франції Емманюеля Макрона, прем'єра Великої Британії Ріші Сунака, низки інших топ-персон, Захід продовжує займати жорстку позицію підтримки України. Наскільки він може у сучасних умовах. А він поки що – може".
Інша справа, зазначає експерт, що Росія через свої потужні медіа-ресурси, агентуру, ті структури, які вона корумпувала свого часу (політично та економічно), намагається вносити до світової свідомості, до свідомості своїх громадян, громадян України меседжі у стилі "світ втомився від України", "підтримка України знижується", "допомога скорочуватиметься".
Слід, звісно, враховувати і передвиборчу ситуацію у низці країн, наголошує Василь Богдан. Включно з США, де триває боротьба двох потужних партій, до яких Україна ставиться позитивно. І які (і Демократична, і Республіканська партії) позитивно ставляться до нашої держави. І стоять на позиціях продовження надання Україні всілякої допомоги.
"Про це, зокрема, пакетна пропозицію Байдена про підтримку союзників, де із понад 100 млрд доларів понад 60 млрд пропонується передати саме нашій країні", – наголошує генерал.
Але є, наголошує він, у Республіканській партії трампістське крило, ідеологія якого має у своїй основі конфедеративну складову. Що загрожує вже США.
"І про це, до речі, говорив Байден, коли вказував на структуру, сформовану Трампом, яка веде себе некоректно навіть до самих Штатів, – зазначає Василь Богдан. – Ці передвиборні пристрасті, звісно, впливають на ситуацію підтримки України. Але я впевнений, що вся необхідна допомога нами в результаті буде отримана. Що знайдуть компроміс і в Конгресі, і загалом у американському суспільстві. Адже значна частина громадян США стоїть на чіткій позиції – якщо Україна зазнає поразки від Росії, це буде поразка демократії загалом та Штатів зокрема. Що посилить бажання автократичних, тиранічних режимів вирішувати усі питання силою зброї. Наслідки чого для світової спільноти, для нашої цивілізації загалом будуть дуже сумними".
Дискусія навколо допомоги Україні загострюється
Політичний експерт Сергій Таран припускає, що президент Байден спробує піди ва-банк. І зробить те, що попереджав. А саме – застосує право вето, якщо республіканський закон пройде і верхню палату парламенту. І через тимчасове блокування окремої допомоги Ізраїлю, яку намагаються провести республіканці, вимагатиме від Конгресу одночасного голосування – і за допомогу Ізраїлю, і за допомогу Україні.
"Якщо це вдасться, ми отримаємо значний обсяг допомоги без її дроблення. І зможемо розраховувати на регулярну підтримку протягом як мінімум року", – вважає експерт.
При цьому, наголошує він, слід розуміти, що підтримка України вже стала предметом політичних суперечок між республіканцями та демократами. А тому таких обсягів, які ми отримували раніше, не буде.
"Щоразу це буде якась дискусія у Конгресі – і пошук якихось компромісів, – прогнозує Сергій Таран. – До того ж, будь-яка допомога, що виділяється, буде тепер під ще більшим контролем".
Республіканці, запевняє експерт, вимагатимуть від Білого дому оприлюднення не лише прозорих механізмів контролю, а й чітких критеріїв того, коли ця допомога має припинитися, що слід вважати перемогою в Україні. Якою саме має бути ця допомога, щоб досягти необхідних, у тому числі США, результатів на полі бою. І такі сигнали вже йдуть.
"Все це у комплексі загострює дискусію навколо допомоги Україні. Причому, не лише у США. У тій же Європі все частіше почнуть запитувати - що вважати перемогою (або не перемогою) України в цій війні", – робить висновок Сергій Таран.
Ситуація для України складна
Доктор політичних наук, експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Ігор Петренко розмірковує так:
"Безумовно, електоральний цикл, який ми спостерігаємо зараз у США (хоч вибори президента лише у листопаді 2024 року, але пристрасті вже загострюються), впливає на швидкість підтримки України. І нинішню заяву Білого дому слід розглядати як частину гри, яка йде між демократами та республіканцями (а також між самими республіканцями – традиційними та ультраправими). Адміністрація президента тією заявою, що зараз обговорюється, демонструє - і Байден, і демократи, і навіть частина республіканців готові і хочуть підтримувати Україну. Оскільки це стратегічний пріоритет США, що лежить у їхній
концепції національної безпеки. Допомагати союзникам, партнерам. Боротися із загальними загрозами, якими є тероризм та авторитаризм, яскраво представлені зараз Іраном, Росією, Північною Кореєю та тими організаціями, які вони підтримують (ХАМАС, Хезболла тощо)".
Білий дім, зазначає експерт, дає зрозуміти, що змушений зменшувати допомогу Україні, щоб розтягнути її у часі – тому що частина республіканців, включаючи нового спікера Палати представників Джонсона, не докладають необхідних зусиль для підтримки України.
"Плюс – це корелюється із питанням підтримки Ізраїлю. Обидві країни, які стали жертвами агресії, стають заручниками електоральної боротьби в США. І того, що частина республіканців (трампісти) хочуть пов'язати зовнішньополітичні питання, глобальні, із внутрішньополітичними, важливими для їхньої виборчої кампанії", – розповідає Ігор Петренко.
На його думку, Байден чудово розуміє, що кількість виборців, які виступають за підтримку Україні, зменшилась. Але їх ще досить багато – і вони бачать, що дії республіканців негативно впливають на підтримку союзників, включаючи Україну.
“Ситуація складна. Джонсон поставив на голосування у Палаті представників питання підтримки виключно Ізраїлю. Законопроект пройшов. Але в Сенаті (верхня палата), де більшість у демократів, цей проект можуть не ухвалити. А, якщо якимось дивом приймуть, Байден уже попередив, що ветує такий варіант. Враховуючи, що наближається чергова ситуація шатдауну (тимчасовий бюджет прийнято лише на два місяці, його термін спливає 17 листопада), це також загострюватиме обстановку. І сторонам доведеться йти на якісь компроміси, – упевнений експерт. – Ставити законопроекти, що проходять Палату представників, але не проходять Сенат – слабка позиція. І Джонсон не може цього не розуміти".
У Європі також ситуація непроста, наголошує Ігор Петренко. Ми бачили позицію Словенії, Угорщини, яка блокує допомогу Україні. Щоправда, і вони зрештою проголосували за виділення нам 500 млн. євро.
"Але зараз головне подолати протиріччя у США, – наголошує експерт. – Думаю, у найближчі кілька тижнів побачимо розв'язку – позитивну для України".
Також видання "Коментарі" повідомляло – чи справді світ на порозі Третьої світової війни: як можна зупинити глобальний конфлікт.