Трамп і Путін можуть домовитися: стало відомо про ймовірні компроміси

Трамп, наприклад, може пообіцяти Путіну, що Україна не стане членом НАТО

Попри заяви Дональда Трампа, який переміг на виборах у США-2024, про готовність завершити російсько-українську війну, його потенційна "угода" з диктатором Володимиром Путіним може не принести миру, вважає Фредрік Весслау, науковий співробітник Стокгольмського центру східноєвропейських досліджень.

Він наголошує, що угода, укладена без участі України та європейських союзників, може виявитися недостатньо ефективною.

"Путін використовує бажання Трампа укласти угоду, щоб домогтися поступок від Сполучених Штатів, розколоти Захід і підірвати підтримку України з боку Заходу. Так Росії буде легше підпорядкувати собі Україну і взяти її під політичний контроль, переозброїтися і відновитися за рахунок сили української економіки і населення, а також підготуватися до наступного нападу на європейську країну", - пише він у матеріалі для Foreign Policy.

На думку експерта, домовленості між Трампом і Путіним можуть передбачати: відмову США від підтримки членства України в НАТО; нейтральний статус України; визнання тимчасово окупованих територій російськими; скасування санкцій проти РФ і зменшення або припинення військової допомоги Україні.

У відповідь Росія могла б припинити обстріли України, включно з ракетними ударами і атаками дронами.

Однак Весслау зазначає, що Путін може не піти на такі поступки. Кремль, зокрема, використовує тактичні угоди для консолідації своїх територіальних захоплень і підготовки до подальшої ескалації.

"Росія може погодитися на таку угоду з тактичних міркувань: щоб зміцнити свої позиції, переозброїтися і відновити сили для нового нападу на Україну через кілька років", — підкреслює аналітик.

Попри це, РФ уже активно готується до тривалого протистояння — на оборону у 2025 році виділено 32% бюджету. Але санкції продовжують чинити значний фінансовий тиск на Москву, що може змусити Кремль погодитися на переговори.

Втім, Весслау застерігає, що повторення сценарію "Мінських угод", який дав Україні час для модернізації збройних сил, Путін розглядає як помилку і може уникати аналогічних рішень.

Крім того, під час можливих переговорів Путін може висунути надмірні вимоги, які унеможливлять компроміс. Будь-які поступки Росії ризикують виставити Трампа слабким у глобальному контексті.

Експерт також нагадує, що навіть у разі відмови США від підтримки членства України в НАТО, рішення про політику "відкритих дверей" Альянсу залежить від консенсусу всіх членів організації, а не лише США.

Нагадаємо, портал "Коментарі" розповідав, що Україна і РФ озвучили свої стартові вимоги на переговорах.