Трамп може використати "червоний міраж", щоб оголосити себе переможцем на виборах у США

Під час підрахунку результатів виборів у США можуть фіксувати "червоний міраж" та "блакитний зсув".

Американські вибори можуть супроводжуються так званими "червоним міражем" та "блакитним зсувом" — явищами, що можуть кардинально змінити початкові результати підрахунку голосів. Вони стали особливо помітними під час виборів 2020 року і очікується, що вони будуть впливати на виборчий процес у 2024 році.

"Червоний міраж" — це явище, коли перші результати підрахунку голосів під час виборчої ночі демонструють значну перевагу республіканців, традиційно асоційованих з червоним кольором. На початковому етапі підрахунку голосів республіканські кандидати можуть виглядати лідерами виборчої гонки. Це відбувається тому, що частину бюлетенів, поданих особисто на виборчих дільницях, опрацьовують і оприлюднюють першими.

Оскільки республіканські виборці схильні віддавати свої голоси особисто в день виборів, це призводить до короткочасної переваги кандидатів від Республіканської партії. Проте ці дані є оманливими, адже не враховують більш повного підрахунку всіх голосів.

"Блакитний зсув" починається пізніше, коли починають підраховувати голоси, подані поштою або тих, хто проголосував завчасно, до офіційного дня виборів. Демократичні виборці, які частіше обирають завчасне голосування, створюють поступовий зсув на користь Демократичної партії, кольором якої є блакитний. Цей процес може розтягнутися на декілька днів, особливо у великих штатах, що розглядають та обробляють поштові бюлетені тривалий час.

Після цього початкове лідерство республіканських кандидатів поступається демократам, коли підраховують більшу кількість бюлетенів. Така зміна балансу відома як "блакитний зсув" і може суттєво вплинути на кінцеві результати виборів.

Невизначеність через "червоний міраж" та "блакитний зсув" створює значне напруження в американському суспільстві, адже результати можуть істотно змінюватися упродовж кількох днів після виборів. Відсутність моментальних підсумків викликає підозри щодо чесності виборів, що активно використовують політичні лідери. Наприклад, у 2020 році Дональд Трамп оголосив себе переможцем у першу ніч виборів, базуючись на початкових результатах, які пізніше змінилися на користь Джо Байдена.

Колишній радник з національної безпеки Джон Болтон, вважає, що на цьогорічних виборах Дональд Трамп також достроково оголосить себе переможцем після оголошення попередніх результатів голосування, але ще до закриття деяких виборчих дільниць. Крім того, Болтон заявив, що Трамп не прийме остаточні результати виборів, якщо перемогу здобуде Камала Гарріс.

Раніше портал "Коментарі" повідомляв, що американський історик Алан Ліхтман створив систему прогнозування результатів президентських виборів у США і передбачив перемогу у 9 з 10 випадків. Він також зробив прогноз на вибори між Гарріс та Трампом.

Також "Коментарі" писали про те, чому вибори у США завжди відбуваються у вівторок.