Перед прийняттям тих чи інших рішень республіканці орієнтуватимуться на громадську думку, а американці здебільшого за підтримку України у війні
США продовжать підтримувати Україну у війні проти Росії, незалежно від результатів проміжних виборів до Конгресу, які відбудуться 8 листопада. Про це заявила прес-секретар Білого дому Карін Жан-П'єр. Які очікування від цих виборів, у які, як заявив ватажок ПВК Вагнера – Пригожин, Росія втручалася, як і в попередні? Що важливо розуміти Україні? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Немає особливого запиту з боку виборців на зміну курсу на підтримку України
Директор аналітичного центру "Третій сектор", політолог Андрій Золотарьов розмірковує так:
"Щодо втручання в американські вибори – Пригожин тут нагадує незабутнього Хлестакова з "Ревізора", який вийшов з-під пера українського письменника Миколи Гоголя. Росіяни традиційно покладають надії на американські вибори, вважаючи, що ймовірна перемога республіканців змінить політику США щодо російсько-української війни загалом та допомоги Україні – зокрема. Що Штати більше зосередяться не на зовнішній, а на внутрішній арені, на економічних та соціальних проблемах. Однак ті, хто тішить себе подібними надіями, забувають, що одна річ – передвиборча риторика, а інша – стратегічні речі".
Республіканці, нагадує експерт, не особливо чинили опір тим рішенням щодо підтримки України, які проводила демократична більшість у Сенаті та Конгресі раніше. На його думку, це збережеться і коли більшістю стануть уже республіканці (а соціологія поки що на їхньому боці).
"До того ж немає особливого запиту з боку виборців на зміну курсу на підтримку України. Більше того – пересічні американці здебільшого вважають, що США повинні обов'язково допомагати нашій країні давати відсіч російській агресії. І республіканці як нормальні політики орієнтуватимуться на громадську думку", – пояснює Андрій Золотарьов.
Показовою, вважає він, буде доля пакету допомоги на 50 млрд, яку Байден планує ухвалити.
"Але навіть якщо республіканці упруться, Білий дім має й інші інструменти, які дозволяють обходити Конгрес. Той самий вже ухвалений закон про лендліз і так далі. Було б бажання та готовність – допомога може надаватися у великих обсягах. І питання тут скоріше у позиції Білого дому, ніж ймовірної більшості республіканців у нижній та верхній палаті парламенту", – наголошує політолог.
За його словами, результати виборів – це скоріше про наслідки для Байдена та його партії.
"Якщо республіканці візьмуть і Сенат, і Палату представників, Байден ризикує перетворитися на другу половину свого терміну на "кульгаву качку", яку всіляко політично добиватимуть. Як і демократів. Тож більше наслідків буде на внутрішньополітичних розкладах у США, ніж у ракурсі російсько-української війни, – запевняє Андрій Золотарьов. – Глобально у найближчі півроку щось навряд чи зміниться. Лідер Республіканської партії у Палаті представників Конгресу – Кевін Маккарті – вже заявив, що лінію на підтримку України буде продовжено, просто важливо розуміти куди і на що йдуть гроші, як вони витрачаються. Тобто республіканці відіграли назад від низки своїх – неприємних для України – заяв, які я відношу швидше до передвиборної риторики".
Головне значення має не партійна складова, а загальна втома американського та й світового суспільства від війни в Україні
Аналітик, політтехнолог Олександр Кочетков зазначає, що до виборів до Конгресу США у багатьох дивне ставлення — начебто це злам часу та зміна геополітики.
"Зокрема той самий Пригожин вважає саме так, тому й намагається своєю ботофермою на щось вплинути. Але його спроби - це плювок в океан, солоності води не змінить, - запевняє експерт. – Штати – країна зі стійкою демократією та спадкоємністю влади. І демократи, і республіканці думають не про Україну, не про Росію, а про процвітання та могутність США. І якщо російська недоімірія визначена як порушник світового порядку, який багато в чому підтримує Штати, то вони тиснуть і душитимуть цього порушника незалежно від того, хто має більшість у Конгресі".
Але форми та умови підтримки України можуть бути різними, підкреслює Олександр Кочетков. І тут, на його думку, головне значення має не партійна складова, а загальна втома американського та й світового суспільства від війни в Україні – і небажання, що наростає, нести витрати цієї війни. Витрати як інфляції, зростання ціни енергоносії та іншого.
"З Україною ці економічні погіршення не пов'язані, їх провокує РФ, але обиватель у всіх країнах не хоче думати, а шукає прості рішення. І у зв'язку з цим Україні терміново необхідно ставати корисною", – упевнений експерт.
Ми маємо, пояснює Олександр Кочетков, говорити нашим партнерам не лише "Дайте те, надайте це", а вивчити й іншу фразу дипломатичного лексикону "Ми хочемо запропонувати вам".
Читайте також на порталі "Коментарі" - Білорусь разом із Росією формує угруповання військ: у Генштабі розкрили подробиці.