Як завершити війну: експерт назвав ефективний формат перемовин

Останнім часом обговорюються різні можливі формати перемовин про завершення російсько-української війни

Попри зрозумілу та заслужену критику Будапештського меморандуму, цілком можливим міг би стати формат переговорів за участю підписантів меморандуму про відмову України від ядерного озброєння, вважає політолог Ігор Чаленко.

"Згідно з Будапештським меморандумом, гарантами безпеки України стали США, Великобританія, Франція, РФ та Китай. Очевидно, що цього разу Росія буде представляти країну-агресора, а не гаранта. Водночас, присутність Китаю за столом перемовин забезпечить багатосторонність та відносну збалансованість сторін", - сказав Ігор Чаленко.

За словами політолога, якщо ж Україна буде наполягати на долученні до перемовин Італії, Туреччини чи ще когось, у підсумки буде черговий Глобальний саміт миру за участю РФ, який не завершиться конкретними домовленостями. Саме тому він переконаний, що у переговорний процес має бути включена невелика кількість держав.

"Свого часу Будапештський меморандум був першим міжнародним документом, в якому йшлося про гарантії безпеки для України. Зрозуміло, що меморандум не виконав свої функції. Однак, з точки зору міжнародного права, було б логічно повернутися до Будапештського меморандуму, щоби його підписанти домовлялися про зупинення війни в Україні", - наголосив експерт.

Таким чином, відзначив він, Україна може створити переговорну платформу, учасники якої отримають тактичні переваги.

"Україна отримає гарантії миру від лідерів Заходу та Китаю. А Росія зможе стати співучасником великого договору та заявити для своєї внутрішньої аудиторії, що врятувала світ від ядерної війни. Крім того, така платформа може стати для РФ майданчиком для домовленостей про нерозповсюдження ядерної зброї не лише зі США, але й іншими світовими лідерами", - додав він.