США офіційно не відмовляються від місії підтримки світового порядку та підтримки України, питання у тому, як і коли це відбуватиметься
Американські танці навколо допомоги Україні йдуть уже п'ятий місяць. Республіканці (точніше – їхнє трампістське крило) вигадують нові та нові причини гальмувати ухвалення відповідного законопроєкту. Сьогодні Сенат США нарешті остаточно підтримав пакетний законопроєкт про міжнародну допомогу з більш як $60 млрд на допомогу Україні. Тепер законопроєкт відправляється до Палати представників, де є ризик, що процес знову зупиниться. До чого все йде, про що говорить – і чим може завершитися? Портал "Коментарі" із цим питанням звернувся до експертів.
Для Трампа як бізнесмена головна проблема США – в економічному зростанні Китаю
Аналітик, політтехнолог Олександр Кочетков пояснює:
"Складність і парадоксальність ситуації в США (включаючи те, що відбувається навколо підтримки України), полягає в тому, що їхня система стала заручником певних особистісних якостей претендентів на пост президента. Після Другої світової війни Штати добровільно поклали на себе обов'язок нести та підтримувати у світі демократію, свободу, принципи поваги до територіальної цілісності тощо. Вони не завжди в цьому успішні та безкорисливі. Але інших варіантів у світу не було. СРСР намагався тут конкурувати зі США (тільки вибудовуючи свою – соціалістичну систему), але надірвався і розвалився. Наразі та сама глобальна місія Штатів щодо підтримки післявоєнного світопорядку опинилася під загрозою. Насамперед, через внутрішньополітичну
боротьбу між Трампом та Байденом".
При цьому, продовжує експерт, ні той, ні інший не відмовляються від вищезгаданої місії США. Але Трамп розуміє її по-своєму, уточнює Олександр Кочетков. Як бізнесмен. Коли першому місці вигода, прагматизм. За логікою – що вигідно Трампу, то вигідно й США.
"Тому він готовий створити складніші умови для нинішньої – демократичної – Адміністрації Білого дому. У тому числі, за рахунок України. Для того, щоб йому - Трампу - простіше було перемогти Байдена. Це свідоме
блокування підтримки України задля послаблення Байдена. Не тому, що Трамп за Росію і проти України. А виключно для створення собі найкращих позицій на виборах", – наголошує аналітик.
Він наголошує, що для Трампа як для бізнесмена головна проблема США – в економічному зростанні Китаю. А ослаблена Росія, а тим більше Україна, його хвилюють значно менше.
"Ось ці бізнесові, економічні, прагматичні підходи впливають на ситуацію. Причому не в стратегічному, а в тактичному сенсі, – пояснює Олександр Кочетков. – США не відмовляються від місії підтримки світового порядку та підтримки України. Питання в тому – як і коли це відбуватиметься. Мій прогноз зараз досить стриманий: 60 відсотків на 40 на користь того, що ми отримаємо позитивне рішення щодо виділення підтримки від США. Якщо ні, до цього питання повернуться після виборів".
Республіканці, які гальмують допомогу Україні, можуть одуматися
Телеведучий, медіаексперт, політичний оглядач Сергій Дойко наголошує, що ворога треба знати в обличчя, а проблему – відчути, щоби розуміти, як її вирішувати. І чи вирішувати взагалі. Виходячи з цього, зазначає він, зараз з'явилися непогані для України шанси на позитивне вирішення питання щодо виділення американської допомоги.
"На позицію консерваторів від республіканців, точніше навіть – радикалів, які блокують допомогу Україні, може вплинути нещодавнє інтерв'ю Путіна
журналісту-трампісту Такеру Карлсону. Тому самому, який у квітні 2023 року через пересмикування інформації втратив власне мегапопулярне шоу на телеканалі Fox News. Так, він має свій сайт, він виставляє матеріали в соцмережах. Але це вже не той формат та охоплення. І ось цей самий Карлсон вирушив до Москви – і став першим західним журналістом, котрий узяв інтерв'ю у російського диктатора Путіна з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. На його каналі в Х (колишній Твіттер) це інтерв'ю переглянули близько 100 млн людей. Чимало. Але адвокат, політичний стратег, член Ради директорів міжнародної правозахисної агенції WEST SUPPORT (США) Юрій Ванетик розповів мені, що навіть республіканці шоковані таким вчинком Такера. Від його спілкування із Путіним. І від марення, який той намів у цьому інтерв'ю".
Гострих питань практично не було, нагадує експерт. Виглядало все швидше, як путінський монолог. Навіть трампіст Ілон Маск іронізує з приводу "пояснень" Путіна, чому він напав на Україну.
"І тепер ті ж республіканці, які гальмують допомогу Україні, можуть схаменутися. І побачивши, що Путін не при розумі - усвідомити важливість перемоги над його армією-ордою. Доки ще є можливість зробити це руками українців, вклавши в них максимум необхідних озброєнь та боєприпасів. Інакше "впрягатися" безпосередньо у війну доведеться вже і Європі, і США. Тож це інтерв'ю швидше протверезить американських парламентаріїв, які сумніваються. Тож, гадаю, шанси на позитивне для нас рішення щодо законопроєкту про допомогу – зросли", – резюмує Сергій Дойко.
Трамп завжди керувався прагматикою у відносинах
Політичний експерт Світлана Кушнір зазначає, що Сенат США нарешті проголосував за припинення дебатів та внесення поправок до законопроєкту про виділення $95 млрд на підтримку України, Ізраїлю та Тайваню. А потім остаточно підтримав пакетний законопроєкт про міжнародну допомогу з більш як $60 млрд на допомогу Україні. Тепер законопроєкт із туманністю щодо голосування вирушає до Палати представників.
"Нещодавно делегація Конгресу США, що складалася із представників двох партій, запевнила, що рішення про надання допомоги Україні має підтримку обох палат, – нагадала експерт. – Законопроєкт міг би просуватися швидше, якби демократи та республіканці домовилися не лише про прискорення його розгляду, про міграційну політику чи фінансування будівництва кордону з Мексикою. Але й – розподілили та закріпили у проєкті компанії ВПК США, які є як з боку демократів, так і з боку республіканців".
Але цього немає, констатує Світлана Кушнір. Натомість є нескінченні дебати, переписування законопроєкту, взаємні звинувачення, політичні ігри. Тоді як щодня тяганини та затримки у постачанні озброєння від США неймовірно дорого обходяться захисникам України, які змушені стримувати тиск кількісно переважаючого і добре екіпірованого ворога. Та й цивільне населення продовжує гинути від варварських обстрілів із боку агресора.
"А вже п'ять місяців як низка американських компаній могли б виробляти для нас зброю та боєприпаси. Заробляти, при цьому зміцнюючи нашу обороноздатність. До речі, саме про "несправедливо" розподілені гроші американців, які мають піти на створення озброєння для Сил оборони України, говорить у своїх виступах Трамп. Він вважає, що партія демократів пролобіювала участь в оборонному замовленні лише причетних до них концернів ВПК. У той час як без (фактично) державного замовлення залишаються компанії, які прямо чи опосередковано входять до орбіти Республіканської партії. Тобто все це виглядає як перетягування ковдри, розподіл гіпотетичних прибутків", – наголошує експерт.
Вона зазначає, що Трамп завжди керувався прагматикою у стосунках. Як наслідок – саме з його подання сенатори Республіканської партії, що входять у т.зв. групу трампістів, блокують під різними приводами голосування про виділення допомоги для підтримки обороноздатності України, Тайваню, Ізраїлю.
"Не виключено, що, коли на поступки погодиться інша сторона (читай – поділиться контрактом), голосування відбудеться без будь-яких обговорень та питань. Ось така таємна "таємниця" про ці майже 61 млрд. доларів", – констатує Світлана Кушнір.
Читайте також на порталі "Коментарі" – про що говорять позитивні сигнали зі США для України: що важливо у риториці Трампа.