Головна Статті Світ ЄС Як зміниться економіка України після вступу в ЄС
commentss Cтатті Всі новини

Як зміниться економіка України після вступу в ЄС

Євроінтеграція вимагає від України проведення глибоких структурних реформ в усіх сферах життя країни

2 липня 2024, 07:00
Поділіться публікацією:

У червні 2024 року, після тривалого очікування та політичних переговорів, Україна отримала "зелене світло" від країн Європейського Союзу щодо початку переговорів про вступ. Цей крок став історичним моментом на шляху України до інтеграції в європейську сім'ю, однак він лише відкриває новий етап випробувань та реформ.

Як зміниться економіка України після вступу в ЄС

Які економічні перетворення чекають Україну після приєднання до ЄС/ depositphotos/ilixe48

Старт переговорів про вступ України до ЄС: новий етап євроінтеграції

25 червня 2024 року стало визначальною датою для України на шляху до Європейського Союзу, коли у Люксембурзі відбулася історична міжурядова конференція, на якій Україна та Євросоюз представили свої делегації для участі в переговорному процесі. Цей день ознаменував собою офіційний старт довгоочікуваних перемовин про вступ України до ЄС.

Проте, попри оголошення початку переговорів та привітання Урсули фон дер Ляєн і Шарля Мішеля, у виданні Financial Times відмітили, що подія швидше за все є формальним стартом нового етапу на шляху України до Євросоюзу, а основний етап роботи з цього питання варто очікувати не раніше 2025 року.

На конференції ЄС оприлюднила переговорну рамку, яка включає 33 секторальні глави, затверджену усіма 27 державами-членами ЄС. Ця рамка стане основою для адаптації національного законодавства України до норм та стандартів Євросоюзу в кожній окремій сфері. Переговори про відкриття кожного розділу рамки, що мають розпочатися вже у липні 2024 року, відкриватимуться окремим рішенням Ради ЄС, що забезпечить крок за кроком просування України на шляху до членства.

За результатами двосторонніх зустрічей Єврокомісія буде готувати регулярні звіти про прогрес України у кожному з секторів. Це дозволить відслідковувати швидкість просування України в порівнянні з іншими державами-кандидатами та забезпечить прозорість та об'єктивність оцінки реформ.

Переговори триватимуть до того часу, поки Україна успішно завершить перемовини за всіма 33 розділами рамки у визначеному порядку, а ЄС закриє усі глави, підтверджуючи готовність України стати повноправним членом. Після представлення позитивного висновку Єврокомісії про успішність переговорів, відбудеться ратифікація договору про вступ за одностайної згоди європарламентарів та національних парламентів усіх країн-членів ЄС та України.

Реформи та виклики

Євроінтеграція вимагає від України проведення глибоких структурних реформ в усіх сферах життя країни. Зокрема, йдеться про реформування судової системи, боротьбу з корупцією, модернізацію економіки, гармонізацію законодавства з нормами ЄС, захист прав національних меншин та багато інших аспектів. Втілення цих змін вимагатиме значних зусиль як з боку уряду, так і суспільства в цілому.

Вступ України до ЄС також матиме важливі наслідки для економіки країни. Це відкриває нові можливості для українського бізнесу, зокрема, доступ до великого європейського ринку, привабливість для іноземних інвестицій, участь у європейських програмах розвитку та інновацій. Водночас, адаптація до європейських стандартів виробництва та торгівлі також потребуватиме від українських компаній великих витрат та переосмислення бізнес-процесів.

Перспектива членства в Європейському Союзі  також відкриває перед Україною нові горизонти економічного розвитку. Згідно зі звітом Національного банку України за січень 2024 року, українська економіка може очікувати на стрімке зростання на рівні 7% та реальне ВВП на одну особу в 15,5 тис. доларів після вступу до ЄС, за умови проведення всіх необхідних реформ.

Позитивний прогноз зумовлений не лише перспективою вступу до ЄС, але й "ефектом очікування", який стимулює економічну активність ще до фактичного набуття членства. Аналітики НБУ посилаються на дослідження Campos et al., яке показало, що у країнах Центрально-Східної Європи, що приєдналися до ЄС у 2004 році, показники продуктивності праці та ВВП на одну особу у 2003 році були в середньому на майже 10% вищі, ніж у випадку без перспективи вступу.

Процес інтеграції до Євросоюзу також зміцнює зовнішньоекономічні зв'язки України, сприяє залученню інвестицій та відкриває нові ринки для українських товарів і послуг. Вільний рух товарів, капіталу, послуг та робочої сили з країнами-членами ЄС створює умови для розвитку бізнесу та підвищення конкурентоспроможності національної економіки.

Аграрний сектор як "камінь спотикання"

Аграрний сектор України, який є одним із стовпів економіки країни, може стати предметом особливих дискусій під час переговорів про вступ. Блокади українського кордону польськими фермерами та перевізниками, а також реакція Європейського Союзу на це, вказують на потенційну проблематику, яка може виникнути в зв'язку з доступом української сільськогосподарської продукції на європейський ринок.

З іншого боку, інтеграція України до Європейського Союзу відкриває перед українським агропродовольчим сектором нові перспективи. Як зазначила парламентський державний секретар Міністерства продовольства та сільського господарства Німеччини Офелія Нік під час Міжнародної конференції з питань відновлення України у Берліні, інтеграція України до ЄС має потенціал значно зміцнити аграрний сектор в ЄС та підвищити продовольчу безпеку на всьому континенті та у світі.

Інтеграція України в Євросоюз навряд чи буде легким процесом. Потрібно враховувати потужні наслідки для єдиного ринку ЄС та глобальних ринків. Важливим завданням стане забезпечення того, щоб спільна сільськогосподарська політика ЄС та система підтримки доходів залишалися ефективними в розширеному Союзі.

Однак Україна вже демонструє свою спроможність зберігати високий рівень виробництва та експорту зернових та олійних культур, навіть у непростих умовах. За словами Офелії Нік, обсяг експорту зерна України вже досяг довоєнного рівня, що є важливим досягненням для глобального продовольчого ринку.

Для подальшого розвитку українського агропродовольчого сектору важливими залишаються постійні та безпечні транспортні шляхи для зерна, що забезпечуватиме надійне постачання та стабілізацію світового ринку. Німеччина та інші міжнародні партнери готові надавати Україні необхідну підтримку для збереження її ролі як одного з ключових виробників та експортерів агропродукції.

Як відкриття європейського ринку вплине на економіку України

Вступ до ЄС відкриває перед Україною доступ до великого європейського ринку, пропонуючи нові можливості для експорту та інвестицій. Водночас членство також передбачає зіткнення з підвищеною конкуренцією, що вимагатиме від українських компаній підвищення конкурентоспроможності та якості продукції.

За словами Дімітара Богова, провідного регіонального економіста представництва ЄБРР, відновлення української економіки може бути обмежене через еміграцію та нестачу робочої сили, а також невизначеність щодо зовнішнього фінансування. Переміщення акценту на внутрішню промислову базу та збільшення експорту через український коридор Чорного моря можуть стати важливими кроками до подолання цих викликів.

На думку експертів, довгостроковий успіх України на шляху до євроінтеграції залежить від здатності країни створити умови для збереження кваліфікованої робочої сили та використання коштів для відбудови ефективно, сприяючи розвитку внутрішньої економіки та соціальному добробуту.

Сфера транспорту також відіграє ключову роль у соціально-економічному розвитку будь-якої країни, забезпечуючи мобільність громадян та ефективність економічних процесів. Для України, країни, яка прагне інтеграції до Європейського Союзу, адаптація транспортного сектору до європейських стандартів є однією з ключових задач.

Згідно з Угодою про асоціацію між Україною та ЄС, Україна зобов'язується імплементувати пріоритетні транспортні правила Євросоюзу. Це передбачає не лише реструктуризацію та модернізацію транспортного сектору, але й поступове наближення до чинних стандартів ЄС у галузях автомобільного транспорту, залізниць, внутрішніх водних шляхів, авіації та морського транспорту.

Реформування транспортної сфери України передбачає комплексний підхід, який включає модернізацію інфраструктури, підвищення рівня безпеки та захисту прав споживачів, а також ефективне впровадження європейських директив. Важливим аспектом є також лібералізація ринку транспортних послуг, що сприятиме збільшенню конкуренції та покращенню якості послуг.

Шлях України до членства в Європейському Союзі є довгим та вимагає значних зусиль. Проте, з урахуванням потенційних вигод від членства в ЄС, ця інвестиція часу та ресурсів є виправданою. Переговори про вступ стануть випробуванням для українського уряду, суспільства та економіки, але також відкриють двері до нових можливостей і перспектив для України на європейській арені.Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
comments

Обговорення

Поділіться своєю думкою!

Донбас

2 липня 2024, 07:07

4,6 мільйонів грн з держбюджету виплатили нардепам на оренду житла в Києві у квітні-травні, Зате у переселенців 2000 забрали. Отже тварюки. Ще раз доказ того, що цим виблядкам перемога не потрібна, їх тільки гроші цікавить. З цими виблядками у влади перемоги ніколи, ніколи не буде, запам'ятате. А так, як у нас народ це амебы, не мочіть їх, то ця сволочна влада до останнього буде у влади.


Новини