Росія виграла новий ядерний контракт в Африці

Росія посилює вплив у Зімбабве та створює залежність африканських країн від ядерної енергетики.

Зімбабве постійно стикається з серйозними енергетичними викликами, зокрема з відключення електроенергії до 18 годин на добу. Щоб компенсувати нестачу електроенергії, африканська країна звернулась до Росії та доручила їй будівництво малих ядерних реакторів.

Нинішня потужність Зімбабве для виробництва електроенергії становить близько 2600 мегаватів. Це майже половина від щоденної потреби генерації електроенергії. Міністр енергетики Зімбабве Едгар Мойо повідомив, що для компенсації нестачі було прийнято рішення будувати малі ядерні реактори, які дозволять виробляти 4000 мегаватів потужності до 2035 року. Проєкт на будівництво отримала Росія.

"Вони висловили готовність провести нас кроками, поки ми туди не прибудемо", - сказав Мойо.

Однак міжнародні експерти висловлюють занепокоєння щодо таких ініціатив. Дослідник Африканського центру стратегічних досліджень Джозеф Зігль вважає, що умови Зімбабве більше підходять для розвитку сонячної енергетики, яка є дешевшою та екологічнішою. Він також звертає увагу на потенційні фінансові ризики та корупцію, пов’язані з масштабними ядерними проєктами.

"Більшість економістів стверджували б, що ці угоди коштують набагато більше, ніж це виправдано з огляду на вигоди, які вони нададуть їхнім економікам і суспільству. Існує занепокоєння, що ці величезні інфраструктурні проєкти стануть джерелом корупції, як у країні, де вони будуються, так і щодо державних підприємств, які росіяни надають для будівництва заводу", - каже Зігль та додає, що за цей дорогий контракт доведеться платити зімбабвійському населенню.

Крім того, будівництво ядерних об’єктів у Зімбабве є частиною ширшої стратегії Росії на африканському континенті. Москва вже уклала подібні угоди з Єгиптом, Нігерією, Малі, Південною Африкою та іншими державами. Таким чином, Росія створює довгострокові фінансові та технологічні залежності для африканських країн, розширюючи свій геополітичний вплив в умовах міжнародних санкцій.

Водночас не всі африканські країни приймають російські пропозиції. Наприклад, Руанда обрала співпрацю з канадсько-німецькою компанією Dual Fluid Energy для розвитку своїх ядерних технологій.

Наразі в Африці побудована лише одна атомна електростанція у Південній Африці. АЕС Коберг збудувала Франція ще 40 років тому, однак її модернізацією займається російський "Росатом".

Раніше портал "Коментарі" повідомляв, що в Україні планують збудувати найпотужнішу атомну станцію в Європі.

Також "Коментарі" писали, що Росія посилює темпи будівництва АЕС за кордоном.