Події в Білорусі: вимушені заходи безпеки або спроби Лукашенка зберегти владу
Експерти розповіли, до чого можуть призвести спроби Олександра Лукашенка, як можна довше залишатися при владі
У понеділок, 24 травня, в білоруському аеропорту "Мінськ" затримали рейс авіакомпанії Lufthansa, який прямував за маршрутом Мінськ - Франкфурт. Нібито через повідомлення про теракт. А 23 травня у такий спосіб був затриманий засновник опозиційного Telegram-каналу Nexta Роман Протасевич, коли вимушено посадили літак Ryanair, що прямував за маршрутом Афіни - Вільнюс. Також сьогодні Лукашенко фактично "добив" незалежну білоруську журналістику новим указом.
Що відбувається в Білорусі - і у що це все може вилитися, в тому числі щодо України? Щоб розібратися в цих питаннях, портал "Коментарі" звернувся до експертів.
Наслідки значно глибше, ніж просто арешт опозиціонера або чергове закручування гайок ЗМІ
Політолог, конфліктолог Богдан Петренко зазначає, що на перший погляд ситуація з примусовою посадкою літака і арештом Протасевича виглядає як виклик Лукашенка всьому світу. Як помста режиму. Як сигнал, що всі, хто проти влади, понесуть відповідальність, - де б вони не були і чого б це не коштувало самій Білорусі. А їй це дорого обійдеться - не тільки в плані санкцій, а й в плані втрати привабливості як країни пасажирського транзиту. Але це, підкреслює експерт, тільки на перший погляд.
"Наслідки значно глибше, ніж просто арешт опозиціонера або чергове закручування гайок ЗМІ, як з сьогоднішнім указом. Фактично це - операція "кліщі для Лукашенка". Де він перетворюється в "нерукостиснутого" лідера в усьому світі. І йому нікуди подітися, окрім як лягти під Кремль, - пояснює Богдан Петренко. - Я не виключаю, що саме це було головною метою цієї операції, а не затримання Протасевича".
Що стосується України, то наслідком цієї кампанії є подальше загострення відносин із Білоруссю та необхідність посилення всього північного кордону. Оскільки подальша ізоляції Республіки Білорусь - це, по суті, перетворення її в частину Російської Федерації, впевнений конфліктолог.
"У той же час, українська влада сьогодні занадто стурбована можливістю зустрічі Зеленський-Путін для того, щоб йти на конфлікт або проявляти ініціативу в питанні санкцій та інших обмежень щодо Білорусі. Тому навряд чи можна очікувати, що "білоруський прецедент" призведе до збільшення уваги Заходу до України як противазі впливу Російської Федерації. Поки ми не будемо проявляти ініціативу - ми не будемо потрібні нікому", - резюмує Богдан Петренко.
Імідж Білорусії буде погіршуватися в світі, а відносини з НАТО ставатимуть більш напруженими
Всіма своїми діями Лукашенко показав і показує Заходу свою силу. Дає зрозуміти, що, незважаючи на санкції та міжнародну незадоволеність, він продовжить проводити репресії проти своїх критиків - і дістане кого завгодно і де завгодно. І не віддасть нікому владу. Навіть в повітрі, як у випадку з Протасевичем. На цьому акцентує політолог-міжнародник Георгій Кухалейшвілі.
"Однак, це не скасовує того факту, що Лукашенко фактично перешкоджає вільному авіасполученню в своїх інтересах, створюючи загрозу для громадян країн-членів НАТО, які переміщалися в тому нещасливому літаку. Дії білоруських силовиків нагадують випадок в Афганістані в серпні 1995 року, коли ісламістський рух Талібан так само підняв у повітря свої винищувачі і змусив приземлитися в аеропорту Кандагара літак, який перевозив боєприпаси з Албанії в Кабул силам Північного альянсу (з якими таліби знаходилися в стані збройного конфлікту ). Отже, імідж Білорусії буде погіршуватися в світі, а відносини з НАТО ставатимуть більш напруженими. Є ризик посилення санкцій проти Мінська", - прогнозує політолог-міжнародник.
На думку Георгія Кухалейшвілі, ситуація, що склалася, вигідна Росії, так як на тлі більшого похолодання у відносинах Білорусі та Заходу, Володимир Путін буде наполегливіше вимагати від Олександра Лукашенка інтеграції до складу РФ. Якщо останній хоче зберегти владу.
"Для України ситуація з розворотом литовського пасажирського літака в небі Білорусії заради затримання противника Лукашенка - це холодний душ, - вважає експерт. - Адже так само в минулому році ми могли затримати рейс з членами ПВК "Вагнер", які брали участь в боях на Донбасі на боці сепаратистів. Однак, тоді Офіс президента, судячи з усього, проявив нерішучість і відмовився від спецоперації в надії на твердість домовленостей про припинення вогню на Донбасі, які зазнали краху".
Раніше портал "Коментарі" писав про зустріч Джо Байдена і Володимира Путіна: що потрібно зробити Україні в цьому ракурсі.