Рубрики
МЕНЮ
Клименко Елена
Європейський Союз стикається з найшвидшим зниженням обсягів газу в своїх сховищах за останні роки, через різке похолодання та зниження поставок скрапленого природного газу (СПГ). Це явище нагадує ситуацію, що сталася під час енергетичної кризи три роки тому, коли регіон намагався впоратися з обмеженням постачання енергоносіїв.
Транзит газу. Фото: censor.net
Згідно з даними Gas Infrastructure Europe, з кінця вересня до середини грудня 2024 року обсяг газу в підземних сховищах Європи скоротився на 19%. Для порівняння, в попередні два роки зниження було значно меншим, з одноцифровими показниками, завдяки більш м'яким зимам та зниженому попиту через високу вартість енергоносіїв. У цьому році температура стала значно нижчою, а попит на газ стрімко зріс через зростання потреб у обігріві.
Крім того, Європа зіткнулася з іншими труднощами: більша конкуренція за імпорт СПГ з боку країн Азії, таких як Японія та Китай, що змушує європейських покупців платити більше за поставки. Це призводить до уповільнення імпорту і змушує ЄС покладатися на власні запаси газу, які тепер зменшуються швидше, ніж зазвичай.
Зараз рівень заповнення газових сховищ ЄС становить 75%, що хоч і є дещо вищим за середній показник останнього десятиліття, але значно нижчим, ніж торік, коли рівень був набагато вищим, майже досягнувши 90%. Така ситуація створює певні ризики для енергетичної безпеки, оскільки європейські країни почали активно знижувати свою залежність від російських поставок ще до початку війни в Україні, і не завжди мали змогу заповнювати свої резерви таким же швидким темпом через обмеження поставок з інших джерел.
Експерти відзначають, що ця ситуація змушує Європу більше покладатися на свої підземні сховища, але разом з тим, залишається питання про довгострокову стійкість таких підходів, якщо надалі спостерігатиметься низький рівень постачання СПГ і зростання попиту.
Портал "Коментарі" раніше писав, що з 7:00 ранку 1 січня 2025 року Україна припинить транзит російського газу через свою територію. Це стане кінцем п’ятирічного контракту, укладеного у 2019 році, і важливим кроком у боротьбі за енергетичну незалежність країни.
Новини