Рубрики
МЕНЮ
Клименко Елена
Країни Південної Європи відмовляються підтримувати план Європейської комісії щодо збільшення витрат на оборону за допомогою доступних кредитів, побоюючись, що це погіршить їх і без того важке боргове становище, повідомляє Politico.
Урсула фон дер Ляєн. Фото: Reuters
Зокрема, проти виступили Франція, Італія та Іспанія. Їхній опір створює серйозні труднощі для ініціативи президента Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, яка прагне зміцнити оборонну незалежність Європи.
Запропонований нею пакет включає кредити на 150 мільярдів євро та пом’якшення фіскальних правил ЄС у надзвичайних ситуаціях. Основною метою є стимулювання інвестицій у сектор оборони та зниження залежності Європи від американської військової підтримки. Проте відсутність консенсусу ставить під загрозу реалізацію плану Брюсселя, що включає постачання додаткових озброєнь Україні.
"Деякі країни сумніваються в доцільності або навіть можливості накопичення такої заборгованості", — зазначив високопосадовець ЄС.
Країни Південної Європи виступають за використання оборонних облігацій — грантів, які фінансуються через спільні позики ЄС на фінансових ринках, що вимагає одностайного схвалення всіх 27 держав-членів.
"Є ризик, що цей шлях може призвести до підтримки оборонних облігацій", — сказав один з дипломатів ЄС.
Раніше фон дер Ляєн уникала підтримки цього підходу, очікуючи заперечень з боку фіскально консервативних країн, як Німеччина та Нідерланди.
"Ніяких єврооблігацій", — наголосив прем'єр-міністр Нідерландів Дік Шуф після останнього саміту ЄС.
Третій дипломат ЄС висловив сумнів щодо того, чи відмова південних країн від кредитів зможе переконати консервативні держави підтримати оборонні облігації.
"Якщо вони вважають оборону життєвим викликом, що виправдовує спільний борг, їм слід спочатку звернутися до кредитів", — додав він.
Нагадаємо, портал "Коментарі" писав, що лідери країн-членів ЄС підтримали значне збільшення витрат на оборону та зміцнення європейської технологічної і промислової бази, йдеться у висновках неформального засідання Європейської Ради.