Статус кандидата в члени ЄС для України: які нюанси і чи наважиться Європа

Експерти розповіли, чого очікувати від ЄС щодо надання статусу кандидата для України

У своєму вечірньому зверненні 8 червня президент України Володимир Зеленський приділив чимало уваги євроінтеграції України. У тому числі подякував президенту Польщі Анджею Дуду, який поїхав у європейське турне переконувати лідерів країн надати Україні статусу кандидата в члени ЄС. 9 червня. І повідомив, що поспілкувався з канцлером Німеччини Олафом Шольцом, запевнивши, що Кандидатство України в ЄС буде на користь Європи. Як оцінюєте перспективи України отримати статус Кандидата на майбутньому саміті – наприкінці червня?

Членства в ЄС чекає багато років не лише Україна, а й Туреччина

Директор Київського інституту мирних досліджень, професор, політексперт Андрій Мішин нагадує:

"Туреччина десятиліттями чекає запрошення в ЄС, давно член НАТО, має економіку, що динамічно розвивається, але при цьому і багато підводних каменів у відносинах – як з окремими членами ЄС, так і з європейською бюрократією"

В Україні, наголошує експерт, ситуація як у Туреччині (якщо процитувати відомий мем із комедії "Джентльмени удачі"), але з одним важливим фактором – через військові дії для ЄС територія нашої країни, м'яко сказати, "сіра зона", де не можна контролювати фінанси та реальну економіку з постійною загрозою дефолту.

"Висновки зробіть самі", – резюмує Андрій Мішин.
У ЄС позиція щодо статусу для України є неоднозначною

Експерт аналітичного центру Kyivstratpro Тарас Семенюк упевнений, що рішення про надання Україні статусу кандидата в члени ЄС – це політичне рішення. І якщо його буде прийнято, технічне почнеться автоматично, вважає він.

"Але в ЄС зараз неоднозначна позиція щодо надання Україні такого статусу. І це проблема. На тлі війни Росія увімкнула дипломатичні лобістські канали, які активно працюють в окремих країнах Євросоюзу. І, безумовно, РФ намагатиметься загальмувати процес інтеграції України в європейську спільноту. Тим важливіше нам сьогодні отримати статус кандидата", – наголошує експерт.

При цьому, наголошує він, Євросоюз надсилає нам позитивні сигнали. Так, 8 червня Європейський парламент переважною кількістю голосів ухвалив резолюцію про надання Україні статусу кандидата в члени ЄС.

"І якщо європейці зараз дадуть задню – це несерйозно виглядатиме в очах усього світу. До того ж, це дозволить Москві говорити про тактичну перемогу на даному фронті. Щоб цього не допустити – Європа має надати Україні статусу кандидата в члени ЄС. Очевидно, що стати повноцінним членом Євросоюзу, наша країна може стати лише після виконання певних завдань. Тож, як на мене, виглядає абсолютно логічним надання Україні хоч би статусу кандидата. Тим більше, що офіційний Київ оперативно заповнив спеціальний опитувальник", – зазначає Тарас Семенюк.

Наразі, за його словами, м'яч на половині поля європейців. Яким важливо досягти консенсусу.

"Нагадаю, що всі 27 країн-членів ЄС мають проголосувати за. Сподіваюся, так воно й буде, – каже експерт. – До речі, вже наступного тижня очікується укладання Єврокомісії за заявками на вступ до ЄС України, Грузії та Молдови. А червневий саміт ЄС відбудеться у двадцятих числах червня".

Як повідомляв портал "Коментарі", Європарламент ухвалив резолюцію щодо кандидатури України.