Чому саме зараз ХАМАС напав на Ізраїль – чи може бути причетний Кремль

Ізраїль знищуватиме бойовиків не лише на власній території, а й намагатиметься завдавати ударів по палестинських поселеннях

Вранці 7 жовтня по Ізраїлю було завдано масованого ракетного удару з боку сектора Газа. Озброєне крило ХАМАС оголосило про початок операції під назвою "Повінь Аль-Акса" проти Ізраїлю. На територію країни проникли бойовики, точаться бої, є загиблі. Ізраїльська влада скликає резервістів. Про що говорить те, що відбувається, і до чого може привести? Чому атака розпочалася саме зараз? Чи може це якось вплинути на російсько-українську війну? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Бойовики ХАМАС не мають шансу на успіх

Директор Інституту світової політики, політичний експерт, автор книги "Гібридна війна" Євген Магда нагадує, що осінь – традиційний час для загострення ситуації на Близькому Сході. За його словами, очевидні аналогії з жовтневою війною Судного дня, яка сталася 50 років тому.

"Думаю, ХАМАС саме тому "відсвяткував" своєю атакою цей ювілей 7 жовтня. Як, до речі, і день народження Путіна (російському диктатору виповнився 71 рік), адже не секрет, що радянська та російська влада традиційно підгодовували різні терористичні угруповання", – зазначає експерт.

На його думку, бойовики ХАМАС, воюючи проти регулярної ізраїльської армії, не мають шансу на успіх. Але при цьому закликає пам'ятати, що практика шахедів (як тих, хто вмирає у бою та потрапляє до мусульманського раю) для мусульманського світу є актуальною.

"Звичайно є ризик, що цей конфлікт відверне увагу від російсько-української війни. Тож наші дипломати мають діяти активніше, – вважає Євген Магда. – Логіка військових конфліктів на Близькому Сході нагадує, що там не буде довгого протистояння. Принаймні, нинішнє – це протистояння супротивників, що не співвідносяться за силою. І Ізраїль знищуватиме бойовиків не лише на власній території, а й намагатиметься завдавати ударів по палестинських поселеннях. На що (і на це також розраховує ХАМАС) вже реагуватиме світова спільнота".

Директор Центру Близькосхідних досліджень Ігор Семиволос уже зазначив, що буде серйозна загроза для уряду Беньяміна Нетаньяху, який скликав екстрене засідання Кабінету міністрів з питань безпеки. І Євген Магда згоден із такою оцінкою.

"Позиції Нетаньяху і так досить хиткі. І нинішня військово-політична криза завдасть серйозного удару. Але я впевнений, що держава Ізраїль із ситуацією впорається. Питання у тому, які будуть глобальні наслідки, – наголошує експерт. – Світ об'єктивно переключив свою увагу від війни в Україні, від ситуації у Палаті представників США на те, що відбувається на Близькому Сході. Втім, порядок денний у світових медіа змінюється досить швидко. Про це теж не слід забувати".

Євген Магда вважає, що напад ХАМАСу на Ізраїль можна також розглядати як спробу Кремля інтернаціоналізувати російсько-українську війну. І показати, що у світі відбуваються глобальні зміни.

"Те, що за ХАМАС стоїть Іран – загальновідомо. Відповідно потрібно робити певні висновки", – констатує експерт.

Важливо, щоб на те, що відбувається, правильно відреагував увесь світ

Екс-спікер Генштабу ЗСУ, військовий експерт, полковник Влад Волошин розмірковує так:

"Лідери терористичних організацій явно присвятили свій напад 50-річчю війни Судного дня. Коли Ізраїль досить успішно діяв проти своїх ворогів, борючись тоді проти Сирії та Єгипту. Нині ми бачимо помсту арабських терористів".

В Ізраїлю, зазначає експерт, одна з найкращих у світі розвідок та армій. Але був неврахований ефект раптовості та масовості. А також те, що супротивник навчається, удосконалюється.

"Раніше арабські бойовики кілька разів промацували знамениту ізраїльську систему протиракетої оборони "Залізний купол". І зробили певні висновки. Наприклад, що "купол" проривається від численних одночасних ударів, які йдуть в одному напрямку, по одній цілі. Це вони і здійснили сьогодні, почавши відразу прорив сушею і морем", – пояснює Влад Волошин.

На його думку, цю атаку багато в чому спровокувало і те, що світова спільнота адекватно не відреагувала на російську агресію проти України. І це, наголошує експерт, дало "зелене світло" тим, хто хоче змінювати кордони силою. Хтось робить ставку на терор.

"Я не відкидаю, що можуть спалахнути інші гарячі точки, пригаслені територіальні конфлікти. Це і Корея, і Китай-Тайвань, і Африка, – попереджає полковник. – Зрозуміло, що ми співчуємо ізраїльському народові. Але й робимо висновки, що, маючи навіть таку потужну ПРО та ППО, як в Ізраїлю, важко протистояти масованим ракетним ударам".

Влад Волошин не має сумніву, що Ізраїль успішно проведе вже оголошену контртерористичну операцію "Залізні мечі". І, що буде спроба не лише відбити захоплені терористами ізраїльські території, а й загалом придушити ХАМАС як рух.

"Важливо, щоби на це правильно відреагував увесь світ. А правильна реакція – треба давити у зародку агресивні, терористичні наміри як певних організацій, так і держав, – зазначає експерт. – Тут явні паралелі із російсько-українською війною. Світова спільнота має зараз посилити підтримку України, щоб пожежа війни не охоплювала весь світ. Нам важливо отримати зброю, якою ми зможемо адекватно відповідати ворогові. І системи ППО, і далекобійні ракети, і літаки, і багато іншого. На прикладі Ізраїлю та України, які обов'язково мають перемогти, важливо показати, що у світі існують закон і порядок, а будь-яка агресія буде жорстко покарана".

Читайте також на порталі "Коментарі" - на Ізраїль полетіли ракети - ЦАХАЛ заявив про готовність до війни: що відбувається.