ЦБ РФ планує нові зміни: так погано у Росії вже давно не було

Росія може повернутись на 20 років назад, на початок правління Путіна, через погіршення стану економіки.

Економіка Росії продовжує зазнавати значних потрясінь через тривалі військові витрати та падіння курсу рубля. У відповідь на це Центробанк Росії планує нові підвищення ключової ставки, щоб стримати інфляцію, яка б’є багаторічні рекорди.

З літа 2023 Центробанк РФ вже вісім разів підвищував ключову ставку і довів її до найвищого рівня з 2003 року – 21%. Наприкінці жовтня фінансові установи РФ очікували, що нинішній рівень ставки буде піковим. Однак останні економічні дані спровокували перегляд прогнозів.

Нове підвищення ключової ставки очікують вже у грудні, коли ЦБ РФ, ймовірно, підвищить ставку до 23%, а в лютому 2024 року – до 25%. Такий сценарій закладається учасниками міжбанківського ринку, повідомляють аналітики Альфа-банку. Якщо ЦБ підвищить ставку до 25%, це буде найвищий показник із 2000 року, коли Володимир Путін розпочав свій перший президентський термін.

Такі зміни пов’язані насамперед з витратами Росії на війну проти України, що спровокувало значну інфляцію у РФ. У період із 12 до 18 листопада зростання цін досягло 0,37% за тиждень, увійшовши до трійки найвищих показників за останні два роки. У листопаді інфляція вже перевищила загальні показники за серпень та вересень, сягнувши 0,79%. Якщо такі темпи збережуться, річна інфляція Росії може досягти 12–13%.

Ключова ставка – це інструмент, який використовує Центральний банк для управління економікою. Це фактично ціна грошей. Коли Центральний банк підвищує ключову ставку, кредити для людей і бізнесу стають дорожчими.

Раніше портал "Коментарі" повідомляв про прогнози експертів про те, скільки Росія зможе продовжувати війну в Україні з урахуванням фактору російської економіки.

Також "Коментарі" писали про девальвацію російського рубля, який стабільно йде на дно.