Військові навчання відбуватимуться з 10 по 16 вересня
10 вересня мають розпочатися спільні стратегічні навчання Збройних сил Російської Федерації та Республіки Білорусь "Захід-2021". На 9 вересня запланований візит Олександра Лукашенка до Москви. Експерти розповіли порталу "Коментарі", які загрози несуть ці події для України.
Це все створює певні умови для прогнозування невтішного сценарію розвитку подій на білорусько-українському й російсько-українському кордонах
Ветеран зовнішньої розвідки, генерал-лейтенант Василь Богдан нагадує, що в РФ у вересні відбудуться вибори до Держдуми.
"І Путін зробить усе, щоб підтримати штанці єдиноросів і сформувати в Держдумі ту більшість, яку йому вигідно. Не допустити якихось несподіванок, які можуть дозволити прийти значній кількості ліберальних демократів, здатних попсувати нерви Путіну і його камарильї. Тому РФ буде грати м'язами, брязкати зброєю на нашому кордоні, - прогнозує генерал. - 9 вересня, напередодні старту російсько-білоруських військових навчань "Захід-2021", які заплановані на 10-16 вересня, в Москву їде Лукашенко. Швидше за все, буде підписано низку документів щодо посилення інтеграції в рамках Союзної держави РФ + РБ. Це все створює певні умови для прогнозування невтішного сценарію розвитку подій на білорусько-українському і російсько-українському кордонах".
З іншого боку, зазначає Василь Богдан, Лукашенко — досвідчений політик. Він багато років грався з Єльциним, тепер так само поводиться з Путіним.
"Багато обіцяє, багато говорить про Союзну державу. Але зі своїм міцним селянським характером і мудрістю, розуміє, що слід залишатися господарем у своєму домі. І знає, де межа того, щоб Білорусь мала суверенітет і не втрачала того, що дозволяє йому бути повноцінним керівником республіки. Зрозуміло, що зараз Білорусь буде насичуватися озброєнням і військовою технікою РФ. Лукашенко про це відкрито говорить. Але і розуміє ризики для себе і білорусів від можливої ескалації напруги з Україною. А потім на ті ж 30-років Незалежності України він привітав нашу країну. Побажав багато чого, в тому числі — продовження співпраці з Білоруссю в ряді галузей. А Білорусь, безумовно, зацікавлена в українському ринку", - акцентує генерал.
Важливим моментом він вважає і те, що як би не була проросійськи налаштована значна частина білорусів, у республіці є і багато симпатиків України. І конфронтація з нашою країною там не сприймається.
"Лукашенко це прекрасно розуміє, тому навряд чи буде ініціювати конфлікти на кордоні. Якщо, правда, він не потрапить у ситуацію, коли Путін його змусить це зробити. Але це можливо лише, якщо Лукашенко фактично втратить управління Білоруссю. Залишившись лише номінальним керівником. Але з оглядкою на його характер, типу, авторитетний стиль управління і довгий період перебування на посаді глави держави, що його практично трансформувало в монарха, навряд чи Лукашенко добровільно піде на це, - вважає генерал. - Він буде шукати шляхи співпраці з Заходом. Той же МВФ не припинив співпрацю з Білоруссю. Тому що на Заході є розуміння, що остаточно втрачати РБ, навіть в такій ситуації, недоречно. Щоб не дати додаткових можливостей для російської експансії. Не тільки в РБ, а й на Захід".
Лукашенко приїжджає до РФ кожен раз за грошима
Політтехнолог, співзасновник Агентства моделювання ситуація Олексій Голобуцький вважає, що потенційні загрози з боку РФ і РБ для України є. І не тільки зараз.
"Будь-який авторитарний режим (а у нас їх два по сусідству — режим Путіна в РФ і режим Лукашенка в РБ, причому вони залежні один від одного) - це небезпека. Одна небезпека себе вже виправдала, коли у 2014 ми зіткнулися з російською агресією. Друга може виправдатися в будь-який момент, — зазначає експерт. - Навіть сценарій "палацового перевороту" в Білорусі може бути негативним для нас. 10-мільйонна країна, спільний кордон понад 4 тис. км, російські ігри... "
Спільні ж військові навчання такого плану, як намічаються зараз, проходять кожні чотири роки, нагадує Олексій Голобуцький.
"Вони були давно заплановані, це не відбулося спонтанно. Не думаю, що від них виходить пряма і явна загроза, - говорить експерт. - Так як російському керівному класу хвалитися особливо нічим, а вибори до Держдуми за два тижні - важливо показати якусь міць. Плюс, звісно, напружити нас і Захід. Навесні спрацювало - підведення військ до кордонів України, після чого був дзвінок Байдена Путіну і не найгірша для Росії зустріч у Женеві з американцями".
Що стосується візиту Лукашенка до Москви, то він, за словами Олексія Голобуцького, їздить туди насамперед за грошима.
"Його режим економіку не витягає. Особливо після введення санкцій. Але і без них РБ постійно залежала від російської допомоги, енергоносіїв. Зараз же ця залежність стала тотальною, - зазначає експерт. - Щось там дивне відбувається. Чи то для Путіна не мають значення ці гроші, адже дає не свої, а бюджетні. І символічна присутність Лукашенка, взагалі його істот, для Путіна важливіше, ніж будь-які гроші. Чи там якісь інші розклади. Але суть в тому, що Лукашенко приїжджає в РФ кожен раз за грошима. Гроші йому дають. Але ніяких серйозних зрушень в поглинанні Росією Білорусі, в тому числі в рамках інтеграції до Союзної держави, поки не відбувається. Не відбувається конституційних змін, які наобіцяв Лукашенко. Що зміниться принцип влади, що продовжиться виконання союзницького договору, але під керівництвом менш харизматичної, менш токсичної, ніж Лукашенко людини, яку оберуть за допомогою Росії. Поки це ніяк не виявляється".
Можливо, цього разу Путін стукне по столу і Лукашенко відбудеться не тільки загальними словами. Але поки такого не було, резюмує Олексій Голобуцький.
Нагадаємо, що раніше Олександр Лукашенко заявив, що зовсім скоро армія Білорусі істотно зміцниться внаслідок постачання із дружньої Росії новітньої військової техніки.