Трамп був обережний у своїх заявах щодо війни в Україні
Дональд Трамп офіційно став 47-м президентом США і вже встиг зробити низку заяв, які активно обговорюють ЗМІ. Зокрема новий президент США підтвердив, що війна між РФ та Україною має завершитися "якнайшвидше". І розповів про плани зустрітися із російським диктатором Володимиром Путіним після того, як відповідні переговори будуть налагоджені. При цьому багато-кого здивувало те, що під час свого виступу президент згадав Панаму, Китай, Мексику, Ізраїль і навіть Марс, але Україна та Росія залишилися поза увагою. Які висновки можна зробити від перших заяв Трампа, як нового президента США та його адміністрації? Що вони значать для України? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.
Складається враження, що ламати будуть усіх
Професор кафедри політичних наук у КНУ ім. Шевченка, політолог Ганна Малкіна зазначила, що інавгураційна промова Дональда Трампа стала декларацією про рішучі наміри і тон її був відповідним.
"Окрім центрального гасла "Зробимо Америку знову великою", яке не є новим в промовах американських президентів, у виступ Трампа можна звернути увагу на декілька моментів. По-перше, дуже детальний опис найближчих кроків щодо внутрішньої політики – міграція, інфляція, гендер, свобода слова, і дуже розмиті формулювання щодо зовнішньої політики. Адже формулювання, що Америку знову почнуть поважати – це не про конкретику, а бажаний результат. Склалося враження, що в реальності у команди Трампа є картинка бажаного, але відсутня програма щодо інструментів і їх послідовності. По-друге, Дональд Трамп жодного разу не згадав Україну (і не запросив на інавгурацію українського президента). Це дивує, адже в президентській кампанії Україна була однією з центральних тем, цю тему використовували обидва кандидати: і Камала Гаріс, і Дональд Трамп. України ніколи не було так багато в американській передвиборчій кампанії", – зазначила Ганна Малкіна.
По-третє, додає експерт, Дональд Трамп не тільки не згадав Україну, а й європейських союзників, наприклад Німеччину, Францію, Італію або Великобританію. Або просто Європейський Союз. Проте згадав колонізацію Марсу, чим дуже потішив Ілона Маска.
"З цих декількох особливостей промови можна зробити умовні висновки. Інавгураційна промова президента – це кропітка робота великої команди спічрайтерів різного напрямку спеціалізації, кожне слово, кожен акцент вивірені і перевірені. Конкретність і радикальність дій у вирішенні проблем внутрішньої політики можуть бути екстрапольовані на геополітичні питання. Рішуче боротись з нелегальною міграцією на території США Трамп може, а закінчити війни і перемогти диктатури – ні. Але в промові дається натяк, що досягати цієї мети він буде також рішучими методами. Поки що складно сказати, чого чекати саме нам. Складається враження, що ламати будуть всіх, особливих симпатій у Трампа немає. Невеликий привід для оптимізму містить заява Трампа про зняття обмежень на видобуток американської нафти та газу, "drill, baby, drill", що може стати останнім цвяхом в кришку труни російської економіки. Але це єдиний приємний момент, який мені вдалося знайти в промові 47-го президента", – підсумувала політолог.
Трамп не хоче поспішати з якимись висновками
Політолог, викладач Київського національного університету (КНУ) імені Тараса Шевченка, експерт з міжнародної політики Петро Олещук зауважив, що Дональд Трамп говорив про те, що для нього залишається завершення війни в Україні одним із пріоритетів, але про це він дійсно говорив вже після інавгураційної промови в ході якої Україну не згадав.
"Я думаю, що це пов'язано з тим, що Дональд Трамп хоче спершу поговорити з Путіним, з'ясувати його позиції і вже, виходячи із цього, виходячи із офіційного діалогу з Росією, вибудовувати свою стратегію. Тому він не хоче щось обіцяти, доки він не визначиться із подальшими кроками. Трамп вже говорив, що Росія дуже багато втрачає. Країна-агресор втрачає економічно, втрачає солдат. Відповідно, продовження війни призведе до розвалу Росії і Трамп вважає, що це є достатнім аргументом для того, щоб Путін захотів завершити війну. Як він буде реагувати, якщо, наприклад, Путін так не вважає і схиляється до думки, що в нього все прекрасно і звершувати війну він може лише на основі виконання його умов, сказати важко. Але очевидно, що Трамп спершу хоче провести зустрічі особисто, поговорити з усіма учасниками і вже потім на основі цього робити якісь подальші заяви", – зазначив Петро Олещук.
За його словами, такий підхід у Трампа. Він, очевидно, базується на його власних переконаннях щодо ефективних переговорів, які він викладав у власних книжках на цю тему.
"Не дивно, що Трамп у своїй промові згадав Панаму, Мексику, адже тут він має повне розуміння. Стосовно України новий президент США якогось розуміння поки що немає. Тому не хоче поспішати з якимось заявами, хоча про завершення війни він продовжує говорити і надалі", – констатував експерт.
Читайте також на порталі "Коментарі" - чому Ізраїль погодився на припинення війни: який підхід тепер буде запущено по Україні.