Уряд Ізраїлю схвалив угоду про припинення вогню з ХАМАС та звільнення заручників, які утримуються в Газі. Узгодженню передували понад сім годин дебатів. Цю інформацію підтвердив офіс прем'єр-міністра Ізраїлю, а також низка ізраїльських та світових ЗМІ. Чому Ізраїль та ХАМАС уклали угоду, незважаючи на те, що Нетяньяху раніше заявляв, що війна триватиме до переможного кінця? Як це може вплинути на російсько-українську війну? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Припинення вогню між Ізраїлем та ХАМАС
Новою адміністрацією США було використано жорстку аргументацію
Аналітик, політтехнолог Олександр Кочетков одразу звернув увагу, що зять Дональда Трампа Джаред Кушнер дуже добре пов'язаний із єврейськими правлячими колами. І тому миротворча риторика Трампа і ті сигнали, які він надсилав, не могли бути не почуті Ізраїлем. Зрештою, все це в комплексі і змусило Ізраїль піти на переговори з ХАМАС.
Олександр Кочетков нагадав, що США, на відміну від України, допомагали Ізраїлю у практичному сенсі, коли була спроба масованого нальоту Ірану на Ізраїль із застосуванням безпілотників та ракет. Фактично, Ізраїль з повітря прикривали США, Великобританія, Франція, тобто країни НАТО, але насамперед США. Вони збили практично всі ракети, спрямовані на Ізраїль.
"Відповідно тепер була жорстка аргументація, або ви домовляєтеся, або наша допомога перестане бути такою ефективною. Тобто був застосований той самий рецепт, який може бути використаний в Україні, коли Київ почнуть підштовхувати до домовленостей. В іншому випадку скажуть, що ми не допомагатимемо вам, тому що це нам накладно і складно. Алгоритм Трампа у тому, що війна – це продовження економічних терок за території, ресурси, сфери впливу. У цьому сенсі бізнесмени прагнуть того, щоб їх корпорації не руйнували. Вони також не хочуть руйнувати корпорації конкурентів. Вони хочуть їх поглинати, змусити до якихось умов. Тобто в голові Трампа війна – це, якщо не зуміли домовитися, повоювали, продемонстрували силу та швиденько сіли за стіл переговорів. Отак він до цього ставиться. Це його психологічний тип підприємця. Тому також він поставився до цієї екзистенційної війни Ізраїлю та ХАМАСу. Незважаючи на те, що не було явних причин для припинення війни, під тиском нової адміністрації США Ізраїль був змушений піти на ці переговори. Проблему законсервовано. І як багато жартують, готуючись до наступної війни, ХАМАС почне рити окопи буквально в день підписання угоди", – зазначив експерт.
За його словами, така сама схема за низкою ознак реалізується і щодо України.
"Київ підштовхують до того, щоб він почав домовлятися, навіть за неприйнятних, неприємних для себе умов, які не припиняють конфлікт як такий, не прибирають його причин. Причому причини схожі на ті, що є на Близькому Сході. Ізраїль хоче, щоб не було арабського світу. Росія хоче, щоб не було України", – наголосив аналітик.
Підсумовуючи, Олександр Кочетков зазначає, що щодо реалізації цього сценарію є великі побоювання: на скільки ми зуміємо домовитися на неприйнятних умовах і на скільки наша влада, коли якесь перемир'я набуде чинності, зрозуміє, що вона негайно інтенсивно має готуватися до нової війни, щоб не вийшло так, як 2022 року.
Концепція Трампа спрацювала
Політолог Дмитро Воронков вважає, що війну на Близькому Сході завершено через певний вплив майбутньої адміністрації США. Насамперед тиск був на Ізраїль, якому з перших днів конфлікту постачалося сучасне американське озброєння, зокрема авіація – новітні винищувачі F-35.
"У даному випадку вплинула концепція Трампа, який хоче просувати миротворчу місію і як це видно з його риторики — з приходом його до влади на планеті буде мир, що він припинить усі конфлікти", — зазначив експерт.
Дмитро Воронков каже, що простежується певна паралель у тій стратегії, яка вже неодноразово звучала щодо України.
"Ця стратегія полягає в тому, що у разі, якщо настане припинення вогню і Росія скористається моментом і піде далі, тоді Трамп озброїть Україну до зубів, надасть найсучаснішу зброю. Так ось паралель із конфліктом на Близькому Сході в тому, що Трамп також підтримав Ізраїль у його прагненні відновити війну, якщо режим припинення вогню буде зірвано. Він уже пообіцяв, що у такому разі сприятиме максимальному озброєнню Ізраїлю", – зазначив експерт.
Щодо того, як мирна угода між Ізраїлем та ХАМАС може вплинути на російсько-українську війну, то політолог звернув увагу на миротворчу риторику Дональда Трампа та заявлені ним же цілі – припинити глобальні конфлікти тощо.
"Тому припинення вогню на Близькому Сході є позитивом для України. Він полягає в тому, що тепер більше концентрації та уваги у світових гравців, у тому числі й самого Дональда Трампа, буде сконцентровано на Україні. Тобто не буде розсіювання на ще один якийсь конфлікт. Відповідно, чим більша концентрація та зусилля, тим більша ймовірність успіху", – підсумував Дмитро Воронков.
Читайте також на порталі "Коментарі" – стала відома головна загроза для України у бажанні Трампа швидко закінчити війну.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.