Рубрики
МЕНЮ
Лиля Воробьева
Ілон Маск, який очолює ініціативу Дональда Трампа щодо скорочення федерального уряду, заявив про намір закрити Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), назвавши його таким, що "не підлягає відновленню".
Ілон Маск (фото з відкритих джерел)
Про це повідомляє Reuters.
USAID є ключовою структурою, яка займається розподілом американської іноземної допомоги. У 2023 році США спрямували на гуманітарні та соціальні програми у світі 72 мільярди доларів, що становило 42% всієї міжнародної допомоги, яку відстежує ООН. Основними напрямками фінансування є охорона здоров’я, розмінування, енергетична безпека та боротьба з корупцією.
У розмові в соцмережі X, власником якої є Маск, він зазначив, що адміністрація Трампа активно працює над закриттям USAID. Він також наголосив, що президент повністю підтримує цей крок.
Тим часом співробітників агентства попередили про необхідність переходу на віддалену роботу, а сайт USAID частково припинив функціонування.
Раніше Трамп висловлював жорстку критику на адресу агентства, називаючи його "групою радикальних божевільних" і заявляючи про намір "розібратися" з ним. Крім того, він уже запроваджував обмеження на іноземну допомогу США, що викликало занепокоєння серед міжнародних партнерів Вашингтона.
Демократична опозиція висловлює тривогу щодо впливу Маска на державні фінанси. Сенатор Пітер Велч заявив, що Маск отримав доступ до урядової платіжної системи, яка щорічно обробляє понад шість трильйонів доларів.
Водночас республіканці, зокрема сенатори Джоні Ернст та Майк Лі, підтримують скорочення витрат. Маск стверджує, що нова адміністрація зможе зменшити дефіцит бюджету США на один трильйон доларів уже у 2025 році, хоча наразі не надав доказів цих розрахунків.
Закриття USAID може суттєво вплинути на гуманітарні програми в усьому світі, зокрема на допомогу Україні. Трамп та його союзники продовжують просувати політику "Америка передусім", що може призвести до значного скорочення зовнішнього фінансування.
За даними Reuters, команда Маска, яка займається реформуванням урядових структур, обмежила доступ державних службовців до комп’ютерних систем, що містять персональні дані мільйонів працівників федерального уряду США.
Помічники Маска, призначені до Управління кадрового менеджменту США (OPM), заблокували доступ чинних службовців до баз даних, що містять критично важливу інформацію. Це рішення викликало занепокоєння серед чиновників, оскільки OPM є центральною структурою, що займається адмініструванням державної служби, включно із соціальними виплатами та персональними справами співробітників.
Команда Маска, до якої входять його чинні та колишні співробітники, фактично перебрала контроль над OPM ще 20 січня – у день інавгурації Дональда Трампа. Це стало частиною масштабної реорганізації уряду, ініційованої новою адміністрацією.
Уже в перші дні роботи Трампа з посад були звільнені або усунуті сотні державних службовців. Масові кадрові зміни проводяться в межах політики скорочення бюрократичного апарату та призначення на ключові посади осіб, які підтримують курс президента.
Крім того, сторінку USAID у соцмережі X було заблоковано. Вона мала майже мільйон підписників.
Нагадаємо, що "Коментарі" писали про те, що Трамп і Маск публічно розкритикували Агентство, яке масштабно допомагало Україні. Мільярдер та засновник компаній SpaceX і Tesla Ілон Маск звинуватив Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) у тому, що воно нібито "фінансувало дослідження біологічної зброї і створення COVID-19".
Маск також репостнув твіт акаунта з ніком KanekoaTheGrate, у якому стверджується, що USAID нібито "пов’язане з державними переворотами на Гаїті, в Україні, Єгипті та інших країнах", а також нібито "співпрацювало з ЦРУ", забезпечуючи американським розвідникам "прямий канал для вбудовування людських ресурсів у біологічні дослідницькі установи по всьому світу в обмін на фінансування та передачу технологій".Новини