В адміністрації президента Байдена анонсували новий удар по корупціонерам у всьому світі
Адміністрація президента США Джо Байдена у четвер, 9 грудня, планує оголосити про нові санкції для боротьби з корупцією. При цьому, як запевняє тимчасова повірена у справах США в Україні Крістіна Квін, деякі імена можуть бути відомі українцям. Експерти проаналізували ситуацію для видання "Коментарі".
Те, що відбувається, виглядає як розчищення дороги для транснаціонального іноземного капіталу
Політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки Олег Постернак акцентує на тому, що в історії американо-українських відносин персональні санкції проти відомих осіб – не нововведення.
"Під обмеження потрапив Ігор Коломойський, очікує на екстрадицію український олігарх Дмитро Фірташ, колись від рук американської феміди постраждав Павло Лазаренко. Під санкціями Вашингтона перебуває бізнесмен Віктор Медведчук. Тобто, санкційна практика з боку Америки – це суттєвий інструмент не лише обмеження економічної активності тієї чи іншої особи, а й метод звуження її політичної активності, удару по репутації, фінансових ризиків тощо", – пояснює експерт.
На його думку, мабуть, США серйозно взялися за корупційний кейс, який може вплинути на український політичний ландшафт залежний від олігархічного консенсусу.
"Можна припустити, що санкції проти українських бізнесменів вписуються в контекст деолігархізації президента Зеленського, є її зовнішньополітичним підстрахуванням, тим самим роблячи результат деолігархізації незворотнім. Проте, водночас, практика заміни правового та судового механізму, що почастішала, санкційним – набуває політичного почерку та розрахунку", – вважає Олег Постернак.
Він наголошує, що без відповідного слідства, судової справи та вердикту складно уявити підстави віднесення того чи іншого суб'єкта до когорти корупціонерів.
"Опиратися лише на аналітичні дослідження чи журналістські розслідування при цьому невиправдано, – упевнений експерт. – До того ж, не зайвим буде нагадати, що український великий капітал – це економічний суверенітет країни. Тому частково те, що відбувається, виглядає як розчищення дороги для транснаціонального іноземного капіталу шляхом обмеження можливостей для великого українського бізнесу, якому закривається дорога у світові фінанси".
Не дивно, що з боку представників США з'явилася заява про своєрідний "чорний список"
Директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала впевнений: якщо у списку буде Ігор Коломойський – це буде прямий сигнал президентові Володимиру Зеленському, який все ще дуже залежить від олігарха, особливо у світлі загострення відносин Банкової з Рінатом Ахметовим.
“Ситуація у президента України складна. Вся його "боротьба" з олігархами виглядає як імітація, а то й зведення рахунків (якщо йдеться про Ахметова). Не дивно, що з боку представників США з'явилася заява про своєрідний "чорний список". Залежно від того, хто там буде, чиї прізвища озвучать наші американські партнери, стане зрозуміло – це сигнал чи не сигнал безпосередньо Зеленському. Думаю, як мінімум, прізвище Коломойського там буде з огляду на те, що по ньому ведеться розслідування ФБР у США. Щодо інших… Ймовірно, це будуть люди, які так чи інакше щось порушують у фінансовому плані. А таких в Україні вистачає", – наголошує Віталій Бала.
За його словами, Банкова довго вдавала, що нічого не відбувається. Але далі так не вийде.
"Виходять статті, розслідування про справи того ж таки Коломойського, про тотальну корупцію в Україні вже за президентства Зеленського. І відсутність адекватної реакції з боку Офісу президента, схоже, призвела до того, що американці вирішили оприлюднити список українських корупціонерів, які підпадають під санкції. Думаю, далі вдавати, що нічого не відбувається, Зеленському та Ко буде дуже важко", – констатує Віталій Бала.
Читайте також на порталі "Коментарі" - США готують нові антикорупційні санкції.