Головна Статті Світ ЄС Ринок природнього газу в Європі: в яких країнах побутові споживачі платять найбільше
commentss Cтатті Всі новини

Ринок природнього газу в Європі: в яких країнах побутові споживачі платять найбільше

Середній показник по ЄС становив 1,13 євро

28 червня 2024, 02:05
Поділіться публікацією:

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну ціни на електроенергію та природний газ різко зросли на європейському континенті, досягли свого піку у кінці 2022 року, та стабілізувалися в першій половині 2023 року. У 2024 році вартість природнього газу у Європі продовжує знижуватися, хоча така тенденція значно не вплинула на ціни для побутових споживачів. Пояснюється це тим, що деякі країни вже заморозили заходи підтримки, які вони пропонували домогосподарствам після різкого подорожчання блакитного палива.

Ринок природнього газу в Європі: в яких країнах побутові споживачі платять найбільше

Європейські країни з найвищими цінами на газ для населення

Де в Європі побутові споживачі платять найбільше?

ЄС, спільнота що охоплює більшість країн континенту, у 2024 році виглядає більш готовим до зими, оскільки значною мірою було замінено російські енергоносії, але варто зазначити, що існує різниця між цінами на електроенергію та природний газ між окремими країнами як всередині блоку, так і за його межами.

Згідно з даними Євростат, середні ціни на природний газ для домогосподарств у першій половині 2024 року були найнижчими в Угорщині (0,32 євро за 1 м3 природного газу), Хорватії (0,40 євро) та Словаччині (0,55 євро), а найвищими в Нідерландах (2,36 євро), Швеції (2,09 євро) та Данії (1,56 євро).

Середній показник по ЄС становив 1,13 євро. У восьми країнах-членах ЄС ціни на газ були вищими, ніж в середньому по ЄС, що свідчить про те, що домогосподарства в цих країнах платили значно більше.

Найнижчі ціни на газ були в Туреччині (0,24 євро), якщо враховувати країни-кандидати на вступ до ЄС. На відміну від цін на електроенергію, ціни на природній газ у країнах-кандидатах не були найдешевшими, про що свідчать такі країни, як Північна Македонія (1,0 євро) та Боснія і Герцеговина (0,56 євро).

У першій половині 2024 року в Нідерландах були найдорожчі ціни на електроенергію та природний газ в ЄС.

Для порівняння, ціна 1 м3 природнього газу для населення в Україні у 2024 році складає 7.96 грн або 0.19 євро без врахування витрат на транспортування.

Цінова ситуація на ринку газу має прямий вплив на вартість споживання газу для побутових споживачів. У країнах, де ціни на газ традиційно вищі, побутові споживачі відчувають значне навантаження на свої бюджети.

Фактори, що впливають на ціну природного газу у Європі

Цінова політика в кожній країні Європи формується під впливом різних факторів, включаючи:

- Податкову політику — екологічні податки та податки на вуглець можуть значно збільшувати вартість газу.

- Залежність від імпорту — країни, які імпортують більшу частину свого газу, вразливі до коливань світових цін.

- Інфраструктурні витрати — розвиток та утримання інфраструктури також впливає на ціни для кінцевого споживача.

- Політику забезпечення енергобезпеки — інвестиції в диверсифікацію джерел постачання та збільшення енергетичної незалежності можуть сприяти зростанню цін.

На тлі глобальних зусиль щодо декарбонізації та переходу до відновлюваних джерел енергії, ціни на природний газ продовжуватимуть відігравати ключову роль у формуванні енергетичних стратегій європейських країн. Водночас побутові споживачі в країнах з високими цінами на газ стикаються з викликами, які вимагають від урядів розробки ефективних механізмів соціального захисту та підтримки.

Стабілізація ринку природного газу в Європі та роль у цьому українських газосховищ

Ринок природного газу в Європі у першому кварталі 2024 року продемонстрував ознаки стабілізації після тривалого періоду волатильності та невизначеності. Високі рівні запасів у європейських газосховищах на кінець зими стали ключовим фактором, що сприяє зниженню споживчого попиту на літній період 2024 року. Зокрема, ф'ючерси TTF на найближчий місяць показали мінімальний рівень вартості з квітня 2021 року, що є свідченням ослаблення геополітичних напружень та впливу теплої погоди в Північно-Західній Європі. У першому кварталі 2024 року базові ціни на природний газ ICE Endex TTF у середньому склали 27,56 євро/МВт·ч, що свідчить про певне зниження напруженості на ринку.

Одним з визначальних чинників у підтримці високих рівнів запасів газу в Європі стало використання українських газосховищ. Понад 160 міжнародних енергетичних компаній із 32 країн світу обрали українські підземні сховищ для зберігання своїх запасів (за даними Argus Media). Це дозволило зменшити ризики в першій половині зими та забезпечити більш розмірене використання запасів у Північно-Західній Європі.

На жаль, в кінці березня Україна зіткнулася із проблемами, пов'язаними з пошкодженням газосховищ в результаті російських атак. Ці події викликали побоювання щодо вразливості української інфраструктури, проте не стали перешкодою для подальшого використання сховищ для закачування газу.

Спред між літніми та зимовими цінами природнього газу значно звузився, що зменшує можливість для широких сезонних коливань. Це, у свою чергу, знижує ризики великої волатильності цін та сприяє загальній стабілізації ринку. Ціни на зиму 2024/2025 років на момент березня 2024 року були значно нижчі порівняно з попереднім роком, що свідчить про зменшення очікувань на високий попит та можливе зниження цін.

Політика щодо розширення використання українських газосховищ для міжнародних потреб демонструє ефективність у забезпеченні стабільності європейського ринку природного газу. Це не лише сприяє підтримці високих рівнів запасів, але й зменшує залежність Європи від зовнішніх постачальників, зокрема в умовах геополітичних викликів. Україна, залишаючись важливим гравцем на європейському енергетичному ринку, продовжує відігравати ключову роль у забезпеченні енергетичної безпеки континенту.

Огляд ринку природного газу в Європі: прогнози аналітиків

На фоні збереження високого рівня запасу природного газу в Європі, зростання ризиків безпеки українських газосховищ та відносно вузьких спредів між літніми та зимовими цінами, ринок природного газу в Європі вступає в другу половину 2024 року з певними очікуваннями.

Аналітики прогнозують, що попит на скраплений природний газ (СПГ) в Європі буде нижчим, ніж у минулому році. Це, ймовірно, утримуватиме літні ціни на газ під тиском. Щоб мінімізувати ризики, пов'язані з можливими різкими похолоданнями наступної зими, Європі важливо заповнити свої газосховища до максимуму влітку, а також частково скористатися українськими сховищами.

У травні 2024 року відновилася робота газопроводу Balticconnector, що з'єднує Фінляндію з країнами Балтії. Після тимчасового відключення в жовтні 2023 року Фінляндія стала "енергетичним островом", але завдяки спільним зусиллям учасників ринку зимовий період пройшов без серйозних проблем, забезпечивши надійні поставки газу. Відновлення газопроводу нормалізує потоки між Фінляндією та країнами Балтії, покращивши баланс поставок та попиту.

Загалом, країни Європа у найближчий рік можуть розраховувати на підвищення стабільності та безпеки газового ринку завдяки відновленню роботи газопроводу Balticconnector. Ці фактори, разом з високими запасами газу та стратегією щодо заповнення газосховищ, мають забезпечити Європі стабільність в найближчі місяці та готовність до майбутнього опалювального сезону.Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
comments

Обговорення

Поділіться своєю думкою!


Новини