Відставка Пашиняна: чи посилить Росія свій вплив на Вірменію

Експерти розповіли, як можуть розвиватися вірмено-російські відносини після відставки прем'єр-міністра

Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив про свій відхід у відставку. Цю інформацію він озвучив під час звернення до народу країни в неділю, 25 квітня. Таким чином, у Вірменії зможуть провести позачергові вибори, які заплановані на 20 червня.

Чи був у Пашиняна інший вихід? Як події можуть розвиватися далі? Чи посилиться російський вплив на Вірменію? На ці питання порталу "Коментарі" відповіли експерти.

Пашинян оновить свій мандат довіри і розгромить опонентів

Експерт з міжнародної політики в Українському інституті майбутнього Ілія Куса підкреслює, що дострокові вибори - це ідея Пашиняна.

"Він таким чином оновить свій мандат довіри і розгромить опонентів, які цих виборів побоюються. За рейтингами вони програють прем'єр-міністру і його партії. Швидше за все, партія Пашиняна посяде перше місце, а опозиція, якщо не зможе мобілізувати своїх прихильників і запропонувати виразну й адекватну альтернативу, буде ще більше ослаблена", - прогнозує Ілія Куса.

Також він зазначає, що російський вплив і так посилився у Вірменії за підсумками війни в Нагірному Карабасі. Пашинян Москву цілком влаштовує, вважає експерт.

"Пашинян йде, щоб залишитися"

Політолог, конфліктолог Богдан Петренко називає відставку Пашиняна цілком прогнозованим явищем. І не тільки тому, що місяць тому він сам заявляв, що у квітні добровільно піде з поста прем'єра, щоб можна було провести дострокові вибори у Вірменії.

"Справа в тім, що поразка восени від Азербайджану наклалася на низку інших економічних чинників, які намагалися перебільшувати в суспільстві проросійські сили і сам Кремль. Москва не сприймає Пашиняна, особливо з огляду на те, що він - продукт нових змін, змін, яким противиться Москва на всьому пострадянському просторі. Так чи інакше, велика частина вірменського суспільства схилялася до необхідності провести вибори. Тому противитися більшості у такій ситуації - це втрачати бали", - пояснює Богдан Петренко.

На його думку, відставка Пашиняна - це не програш Кремлю. Швидше - спроба вчасно "випустити пар" і довести свою легітимність правлячої сили Вірменії.

"Справа в тому, що жодна політична сила нині навіть близько не отримує того результату, який, відповідно до соцопитувань, отримає Блок Пашиняна "Мій крок". Так, правляча партія Вірменії навряд чи отримає таку підтримку, як минулого разу, - близько 70%. Окремі опитування дають їй до третини голосів тих, хто визначився з вибором. Але і це - набагато більше, ніж у найближчих конкурентів, - зазначає Богдан Петренко. - Тому партія влади може претендувати на те, щоб формувати і наступний уряд. Пашинян йде, щоб залишитися, щоб мати довіру в післявоєнній Вірменії і одночасно з цим - зняти напругу у суспільстві".

Раніше портал "Коментарі" писав про політичну кризу у Вірменії: як події можуть розвиватися далі.