Рубрики
МЕНЮ
Таисия Ерохина
США посилюють санкції проти Білорусі у зв'язку з серпневими президентськими виборами (їх результати визнають сфальсифікованими) і репресіями режиму Олександра Лукашенка проти опозиції. Чи може це змусити Лукашенка і Кремль, який, по суті, зараз стоїть за ним, залишити пост або піти на перевибори? І як той чи інший розклад ситуації в Білорусі відіб'ється на Україні? "Коментарі" дізналися відповіді в експертів.
Колаж: Д. Романюк/Comments.ua
Директор Центру міжнародної безпеки Валерій Кравченко вважає, що Лукашенка може змусити піти на спокій тільки категорична позиція РФ, до якої він все ближче — у зв'язку із заявами глави КДБ Івана Тертеля 17 грудня.
"Головний силовик Лукашенко звинуватив Москву в фінансуванні кампанії Бабарика (Віктор Бабарико — білоруський банкір, громадський і політичний діяч, у 2020 році висував свою кандидатуру на пост президента Республіки Білорусь, був затриманий 18 червня 2020 року — ред.) з метою розхитати ситуацію в країні. Вперше не колективний захід фігурує у звинуваченнях, а саме РФ, — підкреслює Валерій Кравченко. — Щодо Акту про демократію, права людини і суверенітет Білорусі (за нього проголосували обидві палати Конгресу США — ред.), то це більше символічний жест, щось на зразок Кримської декларації 2018 року про невизнання окупації РФ Криму".
Експерт підкреслює, що США дивляться на регіон в категоріях геостратегії, де і Україна, і Білорусь займають ключову роль у недопущенні реанімації проекту "Радянський Союз 2.0", який прагне реалізувати на практиці Путін.
"Очевидно, що США очікують більш проактивної позиції від білоруської опозиції і країн-сусідів — Польщі, Балтійських країн і України, — зазначає Валерій Кравченко. — Європейський розвиток Білорусі, приєднання її до умовного Люблінському трикутнику вигідно Україні — це прибере загрозу з її північних кордонів. Однак навіть перемога опозиціонерів у внутрішньополітичній боротьбі зовсім не гарантує такий результат. РФ буде триматися за Білорусь мертвою хваткою — проекція сили на Балтійському напрямку буде неповноцінною без ефективного контролю за цією країною. Навчання Захід-2021, заплановані на вересень
Один лише зовнішній тиск ніяк не змусить Лукашенка піти на будь-які поступки опозиції до тих пір, поки він розраховує на підтримку Кремля. Але ця підтримка явно не буде безумовною. Її справжня ціна — поглинання Росією Білорусі в тій чи іншій формі. У цьому впевнений глава правління неурядової організації "Майдан закордонних справ", експерт-міжнародник Олег Білоколос.
"Правда, сьогодні сама Росія переживає дуже непростий період, — підкреслює він. — Режим "турбопатріотизму", що введений нею у 2014 році, заганяє її все далі й далі спіраллю конфронтації з цивілізованим світом. Водночас, наростання клубка серйозних внутрішніх економічних, соціальних, екологічних, демографічних та інших проблем змушує її правлячий клас гарячково шукати шляхи їх вирішення або хоча б пом'якшення".
За словами Олега Білоколоса, очевидно, що, не дивлячись на всі потуги, Росія так і не стала привабливим центром світового тяжіння. Більш того, її вплив має тенденцію до зниження.
"Звідси й активні спроби пошуку нової російської ідеології. Хоча, в загальних рисах вона вже відома: антилібералізм, авторитаризм, мілітаризм, претензії на виняткову сферу впливу в так званому "ближньому зарубіжжі", нетерпимість до будь-якого інакомислення", — підкреслює експерт.
Нагадаємо, експерти пояснили, чим загрожують Україні домовленості Лукашенка з Путіним про збройну підтримку.
Новини